LG Electronics
LG gram 16Z90R-Q.APB6U1 16" Notebook - WQXGA - Intel Core i5 13th Gen i5-1350P - vPro Technology - Intel Evo Platform - 16 GB - 512 GB SSD - English [US] Keyboard - Obsidian Black (16z90r-q-apb6u1)
- SKU:
- 20420727
- MPN:
- 16z90r-q-apb6u1
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 06/30/2025 08:39:42 AM PST
- Stock Update:
- 06/30/2025 08:39:42 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
LG gram 16Unbelievably Thin,
Uncompromisingly Light
Ultra-light, Ultra-mighty
Slim. Light. Powerful performance. LG gram offers brilliant portablity and incredible productivity.
MIL-STD-810H
Proven Durability
Made from durable yet lightweight material, this device has been tested, undergoing a seven-grade military durability assessment.
Easy on the Eyes
The LG grams anti-glare panel cuts down on glare and reflections, and even automatically adjusts screen brightness to fit your workspaces ambient lighting.
Dolby Atmos
Surround Sound to the Next Level
Hear, feel, and be transported in music and movies through Dolby Atmos. Be moved by the immersive surround sound experience.SPECIFICATIONS
Processor
i5-1350P 13th Gen Intel Core Processor with 12 Cores (4P+8E) 4 Performance Cores at 1.9 GHz with turbo up to 4.6 GHz 8 Efficient Cores at 1.4 GHz with turbo up to 3.4 GHz 12 MB Intel Smart Cache
Operation System
Windows 11 Pro
Intel vPro
Yes
System Memory
16GB LPDDR5 (Dual Channel, 6000MHz)
Graphics
Intel Iris Xe Graphic
Wireless
Intel Wireless-AX211 ( 802.11ax, 2x2, Dual Band, BT Combo)
BT
BT 5.1
Webcam
FHD IR Webcam with Dual Mic (Face recognition)
Sound Effect
HD Audio with Dolby Atmos
Speaker
Stereo Speaker 2.0W x 2
Security
SSD Security, fTPM/HW TPM, Slim Kensington lock
Memory Card
Micro SD
Battery
80 Wh Li-Ion MobileMark 2018: 14.5 hr Video playback: 23.5 hr
AC Adapter
65W (New, Small size) 2pole with external C to C 2m/5A cable, White/Black (Wall-mount I type, for US/CA/JP/TW)
Buttons
Power button without Fingerprint
LED Indicators
Power, Charging, Caps Lock, webcam
Color
Obsidian Black
Preinstalled Software
LG On Screen Display 3 - Microsoft 365 (30 Days Trial) - Dolby Atmos - Intel Unision - McAfee Live Safe (30 Days Trial) - Intel Connectivity Performance Suite - LG Smart Assistant 2.0 ( Add feature : LG Cleaning Helper, LG Hotkey Extension) - LG PC Manuals - LG Update and Recovery - LG Glance by Mirametrix - PCmover Professional - New Wall paper - LG Lively Theme (Wall-paper/ icon) - LG Display Extension - LG Security Guard - Sync on MobileSTORAGE
SSD
M.2(2280) Dual SSD slots, Gen4 - NVMe: 512GB, Gen4DISPLAY
Diagonal
16 in. (40.6 cm)
Resolution
WQXGA (2560 x 1600)
Ratio
16:10
Panel Type
IPS Non Touch
Refresh Rate
60 Hz
Brightness
350 nits
Color gamut
DCI-P3 99% (Typical, min 95%)INPUT DEVICES
Keyboard
Full Size Backlit Keyboard (US: 97 Key w/ 3 Column Numeric Keypad)
Pointing Device
Precision Touch Pad w/ Scroll and Gesture Function (size: 131.5 x 82.6mm)CONNECTIVITY
Headphone Out
4-Pole 3.5mm Headset Jack
USB Type A
USB 3.2 Gen2x1 (x2)
USB Type C
USB 4 Gen3x2 Type C (x2, with Power Delivery, Display Port, Thunderbolt 4)
HDMI
HDMIItem Dimension (L"xW"xH")
19 x 12 x 3
Weight
5 lbs
Warranty Information
1 Year Limited
Package Contents:
- gram 16Z90R-Q.APB6U1 Notebook
- Lithium Ion Battery
- AC Adapter
Features
Package Contents:
MIL STD 810H
China
Yes
- gram 16Z90R-Q.APB6U1 Notebook
- Lithium Ion Battery
- AC Adapter
- 2pole with external C to C 2m/5A cable White/Black (Wall-mount 'I' type for US/CA/JP/TW)
Additional Information:
- Gorilla Glass Victus:No
- Wacom AES 2.0 Support:No
- Graphics Card:No
- Accelerometer Sensor:No
- Gyroscope Sensor:No
- dTPM (Reserve):No
- Virtoo by LG:No
- Cyberlink Power Media Player:No
- Wacom notes:No
- Bamboo Paper:No
- McAfee Live Safe (90 Days Trial):No
- DTS:X Ultra: No
- LG Pen Settings:No
- IP41:No
Security Features:
- fTPM
MIL-STD Revision:
MIL STD 810H
Features:
Power LED Indicator
Power Button
Facial Recognition System
SSD Security
Anti-glare Screen
Caps Lock LED Indicator
Webcam LED Indicator
Country of Assembly:
China
Kensington Security Slot:
Yes
Specs
| Built-in Devices | |
| Front Camera/Webcam | Yes |
| Number of Speakers | 2 |
| Number of Microphones | 1 |
| Finger Print Reader | No |
| Microphone | Yes |
| Audio System | Dolby Atmos |
| Speaker Power Details | 2 x 2W |
| Speakers | Yes |
| Power Description | |
| Maximum Power Supply Wattage | 65 W |
| Power Plug Type | Type C |
| USB Power Delivery Support | Yes |
| Processor | |
| Processor Core | Dodeca-core (12 Core) |
| Processor Manufacturer | Intel |
| vPro Technology | Yes |
| L3 Cache | 12 MB |
| Processor Generation | 13th Gen |
| Processor Model | i5-1350P |
| Maximum Turbo Speed | 4.60 GHz |
| Processor Type | Core i5 |
| Processor Speed | 1.90 GHz |
| Chipset | |
| Chipset Manufacturer | Intel |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 2.64 lb |
| Product Color | Obsidian Black |
| Height | 9.54" |
| Color Family | Black |
| Width | 14" |
| Depth | 0.7" |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <ul>3 Year Limited</ul> |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Battery Information | |
| Maximum Battery Run Time | 14.50 Hours |
| Battery Energy | 80 Wh |
| Maximum Video Battery Time | 23.50 Hour |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Memory | |
| System Memory Speed | 6000 MHz |
| System Memory Technology | LPDDR5 |
| Memory Card Reader | Yes |
| Memory Card Supported | microSD |
| Display & Graphics | |
| Touchscreen | No |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Screen Resolution | 2560 x 1600 |
| Screen Size | 16" |
| Display Screen Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Brightness | 350 Nit |
| Screen Mode | WQXGA |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Color Gamut |
|
| Graphics Controller Manufacturer | Intel |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Graphics Controller Model | Iris Xe Graphics |
| General Information | |
| Brand Name | LG |
| Manufacturer Website Address | https://solutions.lg.com/us |
| Marketing Information | Ultra-light, Ultra-mighty Slim. Light. Powerful performance. LG gram offers brilliant portablity and incredible productivity. More from the Manufacturer |
| Product Type | Notebook |
| Product Name | gram 16Z90R-Q.APB6U1 Notebook |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Manufacturer Part Number | 16Z90R-Q.APB6U1 |
| Product Model | 16Z90R-Q.APB6U1 |
| Product Line | gram |
| Technical Information | |
| Anti-reflective Coating | Yes |
| Input Devices | |
| Keyboard Type | Physical Keyboard |
| Number of Keys | 97 |
| Pointing Device Type | TouchPad |
| TouchPad Features | Multi-touch Gesture |
| Keyboard Backlight | Yes |
| Numeric Pad | Yes |
| Storage | |
| Total Solid State Drive Capacity | 512 GB |
| SSD Form Factor | M.2 |
| Drive Type | SSD |
| Solid State Drive Interface | PCI Express NVMe 4.0 |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB 3.2 Gen 2 Type-A Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| Headphone/Microphone Combo Port | Yes |
| Number of USB4 Ports | 2 |
| USB Type-C Detail | USB-C DisplayPort |
| Number of HDMI Outputs | 1 |
| HDMI | Yes |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Wireless LAN Standard | IEEE 802.11ax |
| Bluetooth | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.1 |
| Wireless LAN Manufacturer | Intel |
| Wireless LAN Model | WiFi-6E AX211 |
| Operating System | |
| Operating System Platform | Windows |
| Operating System | Windows 11 Pro |
| Software | |
| Software Included | <ul><li>LG Update & Recovery</li> <li>Intel® Unision</li> <li>McAfee Live Safe 30 Days Trial</li> <li>LG Smart Assistant 2.0</li> <li>LG Lively Theme (Wall-paper/ icon)</li> <li>LG Display Extension</li> <li>LG Security Guard</li> <li>Microsoft 365 30 Days Trial</li> <li>LG Glance by Mirametrix®</li> <li>Pcmover Professional</li> <li>LG On Screen Display 3</li> <li>LG PC Manuals</li> <li>Sync on Mobile</li> <li>New Wall paper</li> <li>Intel® Connectivity Performance Suite</li></ul> |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
LG gram 16Z90R-Q.APB6U1 16" Notebook - WQXGA - Intel Core i5 13th Gen i5-1350P - vPro Technology - Intel Evo Platform - 16 GB - 512 GB SSD - English [US] Keyboard - Obsidian Black (16z90r-q-apb6u1)