lg displays
LG 34BP65C-B 34 Class UW-QHD Curved Screen LCD Monitor - Black"
- SKU:
- 18366814
- MPN:
- 256737
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, NJ, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/02/2026 11:44:44 PM PST
- Stock Update:
- 05/02/2026 11:44:44 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
LG 34BP65C-B 34 21:9 QHD UltraWide Curved Monitor with 1ms MBR, HDR10, 160Hz Refresh Rate & AMD FreeSync Premium- 34 QHD (3440x1440
- 160Hz Refresh Rate & 1ms MBR
- 21:9 QHD UltraWide Curved Monitor
- AMD FreeSync Premium, Black Stabilizer
- MaxxAudio (7Wx2)
Features
UL Listed:
Yes
CE (Regulatory)
ErP
3-Side Virtually Border-less Design Surface Treatment (Hard Coating):No DDC/CI.1:No Key Lock:No HW Calibration:No Picture Mode USB Type-A (Downstream):No Picture-by-Picture (PBP):No Picture-in-Picture (PIP):No USB Plug & Play:No TAA Compliance:No Wide Color Gamut (WCG):No Local Dimming Zone:No Surface Treatment (Haze):No Nano IPS™ Technology:No Contrast Ratio with DFC:No VESA DisplayHDR:No Color Weakness:No Off Timer:No Black Equalizer:No DAS Mode:No MBR (Supported Frequencies):No Intelligent Auto (Auto Adjustment):No User Define Key:No Mini PC Bracket Ready:No Microphone In (3.5 mm):No Thunderbolt™ (V Frequency):No Thunderbolt™ (USB-Compatibility):No RS-232C In (3.5 mm 4-pin):No Thunderbolt™ (Max Resolution):No DVI-D In:No Built-in Mic:No RADEON FreeSync™:No Motion Blur Reduction Technology:No OverClocking:No Crosshair:No FreeSync™ (Low Frame Compensation):No FPS Counter:No Auto Brightness Sensor:No Local Dimming:No Low Blue Light:No Color Blind Mode:No LG Callibration Studio:No CB:No Operating System:No Thunderbolt Certification:No USB-IF:No CEC (Regulatory):No U.S. ePEAT (Environmental):No TUV Eyesafe:No TUV LBL:No PVC-Free:No EPA (Environmental):No USB-C (VESA):No TCO (Sustainability):No Energy Star (Environmental):No IEC (Electrical):No USB Type-C In:No USB Type-A (Upstream):No
Yes
China
Yes
Certifications & Standards:
CE (Regulatory)
Environmental Certification:
ErP
Additional Information:
Environmentally Friendly:
Yes
Country of Assembly:
China
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Registration, Evaluation, Authorization and Restriction of Chemicals (REACH)
Specs
| Built-in Devices | |
| Webcam | No |
| Power Description | |
| Maximum Power Consumption | 42 W |
| Operating Power Consumption | 65 W |
| Input Voltage Range | 120V to 230V |
| Frequency |
|
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 16.98 lb |
| Product Color | Black |
| Height with Stand Down | 18.04" |
| Depth with Stand Down | 10.24" |
| Width with Stand Up | 31.85" |
| Depth | 3.6" |
| Stand Color | Black |
| Height with Stand Up | 22.37" |
| Depth with Stand Up | 10.24" |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height | 14.1" |
| Color Family | Black |
| Width | 31.9" |
| Width with Stand Down | 31.85" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| DisplayPort Input | Yes |
| DisplayPort Version | 1.4 |
| DisplayPort Output | No |
| VGA | No |
| Network (RJ-45) | No |
| HDMI Version | 2 |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| Audio Line In | No |
| HDMI | Yes |
| Headphone | Yes |
| Thunderbolt | No |
| Video | |
| Color Depth | 10-bit (8-bit with Dithering) |
| Brightness | 300 Nit |
| Contrast Ratio | 3,000:1 |
| Native Resolution | 3440 x 1440 |
| Color Gamut | 99% sRGB (CIE 1931) |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync |
| General Information | |
| Brand Name | LG |
| Manufacturer Website Address | https://solutions.lg.com/us |
| Product Type | LED Monitor |
| Product Name | 34BP65C-B Widescreen LED Monitor |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Manufacturer Part Number | 34BP65C-B |
| Product Model | 34BP65C-B |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| HDCP Supported | Yes |
| Curved Screen | Yes |
| Viewable Screen Size | 34" |
| Stand Type | Detachable |
| Response Time | 5 ms |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Tilt Angle | -5° to 20° |
| Panel Technology | Vertical Alignment (VA) |
| Pixel Pitch | 0.07725 mm x 0.23175 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments |
|
| Display Screen Type | Curved |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Number of Screens | 1 |
| Maximum Adjustable Height | 4.33" |
| Features |
|
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Backlight Technology | Edge LED |
| Curvature | 1800R |
| Screen Size Class | 34" |
| Audio | |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Output Power | 7 W |
| Speakers | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
LG 34BP65C-B 34 Class UW-QHD Curved Screen LCD Monitor - Black"
$519.00