LG 27BK67U-B 27 Class 4K UHD LCD Monitor - 16:9 - Black"
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
27bk67u-b
Availability:
Out of stock
Stock Update:
01/02/2026 08:58:19 PM PST
Out of stock
Stock Update:
01/02/2026 08:58:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Specifications
  • Mfr Part Number: 27BK67U-B
  • Display Type: 4K UHD IPS
  • Display Area: 27"
  • Display Colors: 1.07B
  • Pixel Pitch (H/V): 0.1554 x 0.1554 mm
  • Brightness: 300 nits (Typ.)
  • Contrast Ratio: 700:1 (Min.), 1,000:1 (Typ.)
  • Viewing Angle (CR>/=10): 178 (R/L), 178(U/D)
  • Response Time: 5 ms (GtG at Faster)
  • Resolution: 3840 x 2160
  • Interface: HDMI, DisplayPort, USB-C, USB Downstream Port, Headphone out
  • Horizontal Frequency: NA
  • Vertical Frequency: NA
  • Power:
    • Input: 100 - 240V, 50/60Hz
    • Consumption:
      • Typ: 41W
      • Max: 98W
      • Energy Star: 25W
      • Sleep Mode: Less than 0.5W
      • DC Off: Less than 0.3W
  • Speakers: No
  • Stand Function: Display Position Adjustments (Tilit/Height/Swivel/Pivot)
  • VESA Wall Mounting: 100 x 100 mm
  • Color: Black
  • Dimensions: 24.1 x 9.9 x 20.8 inch (w/ Stand); 24.1 x 1.8 x 14.4 inch (w/o Stand)
  • Weight: 15.4 lbs (w/ Stand); 10.6 lbs (w/o Stand)
Features
Additional Information:
  • Surface Treatment (Hard Coating):No
  • HDR Effect:No
  • Surface Treatment (Anti Glare):No
  • DDC/CI.1:No
  • Key Lock:No
  • HW Calibration:No
  • Headphone Out (3.5 mm):No
  • Picture-by-Picture (PBP):No
  • Picture-in-Picture (PIP):No
  • USB Plug & Play:No
  • TAA Compliance:No
  • Wide Color Gamut (WCG):No
  • Local Dimming Zone:No
  • HDR 10:No
  • Surface Treatment (Haze):No
  • Nano IPS™ Technology:No
  • Contrast Ratio with DFC:No
  • VESA DisplayHDR:No
  • Curvature:No
  • Off Timer:No
  • Black Equalizer:No
  • DAS Mode:No
  • MBR (Supported Frequencies):No
  • Auto Input Switch:No
  • Intelligent Auto (Auto Adjustment):No
  • User Define Key:No
  • Mini PC Bracket Ready:No
  • Borderless Design:No
  • Microphone In (3.5 mm):No
  • Thunderbolt™ (V Frequency):No
  • Thunderbolt™ (USB-Compatibility):No
  • RS-232C In (3.5 mm 4-pin):No
  • Thunderbolt™ (Max Resolution):No
  • DVI-D In:No
  • Built-in Mic:No
  • Motion Blur Reduction Technology:No
  • OverClocking:No
  • Crosshair:No
  • FreeSync™ (Low Frame Compensation):No
  • FPS Counter:No
  • AMD FreeSync™:No
  • Auto Brightness Sensor:No
  • Local Dimming:No
  • Low Blue Light:No
  • LG Callibration Studio:No
  • Thunderbolt Certification:No
  • USB-IF:No
  • TUV Eyesafe:No
  • TUV LBL:No
  • USB-C (VESA):No
  • IEC (Electrical):No
  • USB Type-A (Upstream):No
    Country of Assembly:
    China
    Specs
    Built-in Devices
    WebcamNo
    Power Description
    Maximum Power Consumption98 W
    Operating Power Consumption41 W
    Input Voltage Range120V to 230V
    Frequency
    Operating Power Consumption (Energy Star)25 W
    Physical Characteristics
    VESA Mount CompatibleNo
    Weight (Approximate)15.43 lb
    Stand ColorBlack
    Product ColorBlack
    Height20.8"
    Color FamilyBlack
    Width24.1"
    Depth9.9"
    Warranty
    Limited Warranty3 Year
    Interfaces/Ports
    USBYes
    USB Type-C (Power Delivery)40 W
    Number of USB 3.0 Downstream Ports2
    DisplayPort InputYes
    DisplayPort Version1.2
    USB Type-CYes
    DisplayPort OutputNo
    VGANo
    Network (RJ-45)No
    Number of HDMI Inputs2
    Number of DisplayPorts1
    DisplayPortYes
    Audio Line InNo
    HDMIYes
    ThunderboltNo
    Total Number of USB Type-C Ports2
    Interface
    Video
    Maximum Resolution (HDMI)3840x2160@60Hz
    Maximum Resolution3840 x 2160
    Contrast Ratio1,000:1
    Maximum Resolution (DisplayPort)3840x2160@60Hz
    Native Resolution3840 x 2160
    Maximum Resolution (USB-C)3840x2160@60Hz
    Color Gamut99% sRGB (CIE 1931)
    Color Supported1.07 Billion Colors
    Tearing Prevention TechnologyFreeSync
    General Information
    Brand NameLG
    Manufacturer Website Addresshttps://solutions.lg.com/us
    Product TypeLCD Monitor
    Product Name27BK67U-B Widescreen LCD Monitor
    ManufacturerLG Electronics
    Manufacturer Part Number27BK67U-B
    Product Model27BK67U-B
    Technical Information
    Response Time Details5 ms GTG
    Curved ScreenNo
    Viewable Screen Size27"
    Response Time5 ms
    Panel TechnologyIn-plane Switching (IPS) Technology
    Pixel Pitch0.15540 mm x 0.15540 mm
    Vertical Viewing Angle178°
    Stand Adjustments
    Screen Mode4K UHD
    Number of Screens1
    Features
    Horizontal Viewing Angle178°
    Screen Size Class27"