LG Electronics
LG Electronics 38BR85QC-H 38 Lg Monitor Curved 3840x1600 21:9 Ips Usb Type-c Hdmi Dp Usb 3.0 [1 Up
- SKU:
- 21546250
- MPN:
- 38br85qc-h
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, NJ, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/30/2026 12:03:30 AM PST
- Stock Update:
- 05/30/2026 12:03:30 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Package Contents:- 38" UltraWide QHD+ (3840x1600) Curved Monitor
- Stand Body
- Stand Base
- Cable Holder
- Power Code
- HDMI Cable
- DP Cable
- USB A to B Cable
- USB C to C cable
Features
Package Contents:
No
No
No
- 38" UltraWide QHD+ (3840x1600) Curved Monitor
- Stand Body
- Stand Base
- Cable Holder
- Power Code
- HDMI Cable
- DP Cable
- USB A to B Cable
- USB C to C cable
TAA Compliant:
No
Energy Star:
No
TCO Certified:
No
Specs
| Built-in Devices | |
| Built-in Devices |
|
| Microphone | No |
| Webcam | No |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 17.60 lb |
| Height with Stand | 23.40" |
| Extended Height with Stand | 23.40" |
| Depth with Stand | 12.10" |
| Height | 15.5" |
| Width with Stand | 35.30" |
| Width | 35.3" |
| Compressed Height with Stand | 19.10" |
| Depth | 4.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| DVI-D | No |
| Total Number of HDMI Ports | 2 |
| USB Type-C | Yes |
| VGA | No |
| Number of USB Ports | 6 |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| HDMI | Yes |
| Thunderbolt | No |
| Total Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Interface |
|
| Video | |
| Native Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Brightness | 450 Nit |
| Maximum Resolution | 3840 x 1600 |
| Standard Refresh Rate | 144 Hz |
| Color Gamut |
|
| Tearing Prevention Technology | FreeSync Premium Pro |
| General Information | |
| Brand Name | LG |
| Manufacturer Website Address | https://solutions.lg.com/us |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | 38" UltraWide QHD+ (3840x1600) Curved Monitor |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Manufacturer Part Number | 38BR85QC-H |
| Product Model | 38BR85QC-H |
| Product Line | Ultrawide |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 1 ms GTG |
| Curved Screen | Yes |
| Viewable Screen Size | 37.5" |
| Response Time | 1 ms |
| Aspect Ratio | 21:9 |
| Panel Technology | Nano In-plane Switching (Nano IPS) Technology |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments |
|
| Mount Type | Desk Mountable |
| Screen Mode | UW-QHD+ |
| Number of Screens | 1 |
| Features |
|
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Adjustable Stand | Yes |
| Screen Size Class | 38" |
| Audio | |
| Number of Speakers | 2 |
| Speakers | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
LG Electronics 38BR85QC-H 38 Lg Monitor Curved 3840x1600 21:9 Ips Usb Type-c Hdmi Dp Usb 3.0 [1 Up
$1,399.99