lg displays
LG 49BQ95C-W 49 Class Dual Quad HD (DQHD) Curved Screen LCD Monitor - 32:9" 49BQ95CW_3
- SKU:
- 20049729
- MPN:
- 49bq95c-w_3
- Availability:
- Out of stock
- Shipping:
- $157.89 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 05/15/2026 09:32:03 AM PST
- Stock Update:
- 05/15/2026 09:32:03 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
LG 49BQ95C-W 49" Monitor, TILT Height Swivel, White- 49" LG MONITOR
- TILT HEIGHT SWIVEL, PBP OSC,VESA DISPLAY HDR 400
- RESOLUTION:5120 x 1440 IPS Panel CURVED
- Interface or Specs:USB Type-C (PD 90W)
- Standing screen display size: ?49
- Screen Resolution: ?4920 x 1440
- Max Screen Resolution: ?5120 x 1440
- Brand: ?LG
- Series: ?49BQ95C-W
- Item model number: ?49BQ95C-W
- Item Weight: ?43 pounds
- Product Dimensions: ?52.4 x 19.3 x 11.7 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?52.4 x 19.3 x 11.7 inches
- Color: ?White
- Manufacturer: ?LG
MFR-PART#: 49BQ95C-W 49" LG MONITOR, TILT HEIGHT SWIVEL, PBP OSC,VESA DISPLAY HDR 400 RESOLUTION:5120 x 1440 IPS Panel CURVED Interface or Specs:USB Type-C (PD 90W), HDMI 2.1 (2), DP1.4, USB 3.0 (2 DOWN) Contrast Ratio:1,000:1 (Typ) SPEAKER: YES
Features
UL Listed:
Yes
UL/cUL
ErP
3-Side Virtually Border-less Design Surface Treatment (Hard Coating):No DDC/CI.1:No Key Lock:No HW Calibration:No USB Plug & Play:No CE (Regulatory):No TAA Compliance:No Wide Color Gamut (WCG):No Surface Treatment (Haze):No Contrast Ratio with DFC:No Off Timer:No Black Equalizer:No DAS Mode:No MBR (Supported Frequencies):No Auto Input Switch:No Intelligent Auto (Auto Adjustment):No User Define Key:Yes Mini PC Bracket Ready:No MaxxAudio®:No Microphone In (3.5 mm):No Thunderbolt™ (V Frequency):No Thunderbolt™ (USB-Compatibility):No RS-232C In (3.5 mm 4-pin):No Thunderbolt™ (Max Resolution):No DVI-D In:No Built-in Mic:No RADEON FreeSync™:No Motion Blur Reduction Technology:No OverClocking:No FreeSync™ (Low Frame Compensation):No FPS Counter:No Local Dimming:No Low Blue Light:No Color Blind Mode:No LG Callibration Studio:No CB:No ROHS:No, REACH (Environmental):No Operating System:No Thunderbolt Certification:No USB-IF:No CEC (Regulatory):No U.S. ePEAT (Environmental):No TUV LBL:No PVC-Free:No EPA (Environmental):No USB-C (VESA):No TCO (Sustainability):No Energy Star (Environmental):No IEC (Electrical):No USB Type-C (DisplayPort Version):1.4 Port Location Rich Bass
Yes
China
Yes
Certifications & Standards:
UL/cUL
Environmental Certification:
ErP
Additional Information:
Environmentally Friendly:
Yes
Country of Assembly:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Built-in Devices | KVM Switch |
| Webcam | No |
| Power Description | |
| Maximum Power Consumption | 200 W |
| Operating Power Consumption | 200 W |
| Input Voltage Range | 120V to 230V |
| Standby Power Consumption | 400 mW |
| Frequency |
|
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 32.41 lb |
| Stand Color | Textured Silver |
| Product Color |
|
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height | 23.1" |
| Color Family | Dual Color |
| Width | 47.8" |
| Depth | 11.1" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| USB Type-C (Power Delivery) | 90 W |
| Number of USB 3.0 Downstream Ports | 2 |
| DisplayPort Version | 1.4 |
| Number of USB 2.0 Upstream Ports | 1 |
| USB Type-C | Yes |
| VGA | No |
| Network (RJ-45) | No |
| HDMI Version | 2.1 |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| Audio Line In | No |
| HDMI | Yes |
| Headphone | Yes |
| Thunderbolt | No |
| Total Number of USB Type-C Ports | 2 |
| Interface |
|
| Video | |
| Color Depth | 8-bit |
| Brightness | 400 Nit |
| Maximum Resolution | 5120 x 1440 |
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Native Resolution | 5120 x 1440 |
| Maximum Resolution (USB-C) | 5120x1440@144Hz |
| Color Gamut | 90% DCI-P3 (CIE 1976) |
| Color Supported | 16.7 Million Colors |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync Premium Pro |
| General Information | |
| Brand Name | LG |
| Manufacturer Website Address | https://solutions.lg.com/us |
| Product Type | Gaming LCD Monitor |
| Product Name | 49BQ95C-W Widescreen LCD Monitor |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Manufacturer Part Number | 49BQ95C-W |
| Product Model | 49BQ95C-W |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| HDCP Supported | Yes |
| Curved Screen | Yes |
| Viewable Screen Size | 49" |
| Stand Type | Detachable |
| Response Time | 5 ms |
| Screen Surface | Anti-glare |
| Aspect Ratio | 32:9 |
| Tilt Angle | -5° to 20° |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Pixel Pitch | 0.23400 mm x 0.23400 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments |
|
| Display Screen Type | Curved |
| Mount Type | Wall Mountable |
| Screen Mode | Dual Quad HD (DQHD) |
| Number of Screens | 1 |
| Maximum Adjustable Height | 4.33" |
| Features |
|
| Vertical Frequency | 48 Hz to 144 Hz - DisplayPort |
| HDMI Feature Support | Variable Refresh Rate (VRR) |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Curvature | 3800R |
| Screen Size Class | 49" |
| Audio | |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Output Power | 10 W |
| Speakers | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
LG 49BQ95C-W 49 Class Dual Quad HD (DQHD) Curved Screen LCD Monitor - 32:9" 49BQ95CW_3