LG Electronics
LG 65AM960H0UD 65" OLED Smart Hotel TV - 4K
- SKU:
- 21502398
- MPN:
- 65am960h0ud
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- $315.79 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 05/29/2026 04:35:19 PM PST
- Stock Update:
- 05/29/2026 04:35:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
4K UHD Pro:Centric® SMART OLED Hotel TVs | LG OLED Self-lit
Millions of OLED pixels come together to deliver the next level of Hotel TV. Enjoy the deep black, rich colors and vivid picture quality.
Pro:Centric® Direct
The hotel content management solution, Pro:Centric Direct, offers editing tools that make it easy to perform service and IP network-based remote management. The Pro:Centric Direct solution enables users to edit their interface & provides customized interface to efficiently manages in-room TVs. The current PCD version provides IoT-based in-room control as well as voice control function through LG Natural Language Processing (NLP).
Netflix Accessible
Your guests can experience a wide variety of video content from Netflix on AM960H with Pro:Centric® Direct.
Package Contents:
- 65'' 4K UHD Pro:Centric SMART OLED Hotel TV
- Remote (MMR)
Features
- 65'' 4K UHD Pro:Centric SMART OLED Hotel TV
- Remote (MMR)
Additional Information:
Specs
| Power Description | |
| Input Frequency |
|
| Input Voltage |
|
| Operating Power Consumption (Energy Star) | 302 W |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 37.70 lb |
| Height with Stand | 35.30" |
| VESA Mount Standard | 300 x 200 |
| Depth with Stand | 9.30" |
| Height | 32.8" |
| Width with Stand | 57.10" |
| Width | 57.1" |
| Weight with Stand (Approximate) | 38.14 lb |
| Depth | 1.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Number of USB Ports | 2 |
| HDMI Version | HDMI 2.0 |
| Network (RJ-45) | Yes |
| MPI Jack (RJ-12) | Yes |
| Number of HDMI Ports | 1 |
| USB | Yes |
| Audio Out | Yes |
| HDMI | Yes |
| AV In | No |
| Digital Audio Output | Yes |
| USB Standard | USB 2.0 |
| Energy & Performance | |
| Energy Consumption per Year | 276 kWh |
| Operating Power Consumption | 347 W |
| Video | |
| Analog Tuner |
|
| Scan Format | 2160p |
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| Brightness | 500 Nit |
| Digital Tuner |
|
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| General Information | |
| Brand Name | LG |
| Manufacturer Website Address | https://solutions.lg.com/us |
| Marketing Information | 4K UHD Pro:Centric® SMART OLED Hotel TVs | LG OLED Self-lit Millions of OLED pixels come together to deliver the next level of Hotel TV. Enjoy the deep black, rich colors and vivid picture quality. Pro:Centric® Direct The hotel content management solution, Pro:Centric Direct, offers editing tools that make it easy to perform service and IP network-based remote management. The Pro:Centric Direct solution enables users to edit their interface & provides customized interface to efficiently manages in-room TVs. The current PCD version provides IoT-based in-room control as well as voice control function through LG Natural Language Processing (NLP). Netflix Accessible Your guests can experience a wide variety of video content from Netflix on AM960H with Pro:Centric® Direct. More from the Manufacturer |
| Product Type | Smart OLED TV |
| Product Name | 65" 4K UHD Pro:Centric SMART OLED Hotel TV |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Manufacturer Part Number | 65AM960H0UD |
| Product Model | AM960H |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Ethernet Technology | Ethernet |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Technical Information | |
| Viewable Screen Size | 65" |
| Interactive Features |
|
| Internet Access | Yes |
| Streaming Service | Netflix |
| Operating System | webOS 23 |
| Features |
|
| Media Player | Yes |
| Screen Size Class | 65" |
| Audio | |
| Number of Speakers | 2 |
| Sound System | AI Sound |
| Speakers | Yes |
| RMS Output Power | 20 W |
Warranty Information