lg displays
LG NU85 65NU850BPUA 64.5" Smart LED-LCD TV 2026 - 4K UHDTV - High Dynamic Range [HDR]
- SKU:
- 21500287
- MPN:
- 65nu850bpua
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our CA, PA, TX warehouses.
- Shipping:
- $342.11 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 05/29/2026 06:22:25 PM PST
- Stock Update:
- 05/29/2026 06:22:25 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Nano Detail Enhancer Powered by α7 AI Processor 4K Gen9
Powered by LG's advanced α7 AI Processor 4K Gen9, Nano Detail Enhancer brings extraordinary clarity to everything you watch. By intelligently analyzing each scene, it fine-tunes textures, sharpens edges, and enhances contrast-so even the smallest details stand out with lifelike precision.
AI Super Upscaling Powered by alpha 7 Processor
AI Super Upscaling Powered by Alpha 7 Processor upscales lower resolution content into stunning near-4K clarity
Brilliant Detail in Every Scene
HDR10 Pro dynamically adjusts brightness, revealing crisp details and vivid color in both bright and dark scenes for a stunning, lifelike picture.
Just the way they intended
Watch films just how the directors envisioned them with automatic preservation of the director's original colors, settings and frame rates for a true at-home cinematic experience FILMMAKER MODE with Ambient Light Technology.
Experience LG's Award-winning Smart TV platform powered by AI
Search less and stream more with LG's Award-winning Smart TV platform - which delivers a smarter more personalized experience. Browse all your favorite streaming apps and let LG Channels connect you to over 400 free channels and 10,000+ movies & shows (on-demand). Plus LG Shield helps provide protection against malware, viruses & other threats.
Tons of free entertainment at your fingertips
Get instant access to over 400 free channels and 10,000+ movies & shows (on-demand). Discover and enjoy premium new entertainment with nothing more than an internet connection.
Next-level gaming
LG TVs have AMD FreeSync Premium and ALLM to further improve gaming quality. Whether you game on consoles or on the cloud, the LG Game Dashboard and Game Optimizer put all the control at your fingertips.
Personalize your space with LG Gallery +
Create, display and express your taste with LG Gallery +. Choose from a collection of high-resolution artwork, scenic photography and other personalization features.Plus turn your ideas into art with Generative AI.
Linear Design - Built to Last, Styled to Impress
Strength you can see and Engineered for lasting performance.
LG Shield - Your Digital Guardian
The LG Shield helps provide privacy protection against malware, viruses, and other cyber threats with real-time scanning and automatic updates.
Package Contents:
- 65 Inch Class LG 4K Nano UHD TV AI NU85 Smart TV 2026
- Remote
- E-Manual
- Power Cable
- Quick Start Guide
- Remote Control Battery
- Stand
Features
- 65 Inch Class LG 4K Nano UHD TV AI NU85 Smart TV 2026
- Remote
- E-Manual
- Power Cable
- Quick Start Guide
- Remote Control Battery
- Stand
Country of Origin:
Mexico
Specs
| Power Description | |
| Input Frequency |
|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 30.60 lb (13.88 kg) |
| Height with Stand | 35.50" |
| VESA Mount Standard | 300 x 200 |
| Depth with Stand | 10.60" |
| Height | 33" (838 mm) |
| Width with Stand | 57" |
| Width | 57" (1448 mm) |
| Weight with Stand (Approximate) | 31.10 lb |
| Depth | 2.80" (71 mm) |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Energy & Performance | |
| Energy Consumption per Year | 258 kWh |
| Standby Power Consumption | < 0.5 W |
| Maximum Operating Power Consumption | 105 W |
| General Information | |
| Brand Name | LG |
| Manufacturer Website Address | https://solutions.lg.com/us |
| Marketing Information | Nano Detail Enhancer Powered by α7 AI Processor 4K Gen9 Powered by LG's advanced α7 AI Processor 4K Gen9, Nano Detail Enhancer brings extraordinary clarity to everything you watch. By intelligently analyzing each scene, it fine-tunes textures, sharpens edges, and enhances contrast-so even the smallest details stand out with lifelike precision. AI Super Upscaling Powered by alpha 7 Processor AI Super Upscaling Powered by Alpha 7 Processor upscales lower resolution content into stunning near-4K clarity Brilliant Detail in Every Scene HDR10 Pro dynamically adjusts brightness, revealing crisp details and vivid color in both bright and dark scenes for a stunning, lifelike picture. Just the way they intended Watch films just how the directors envisioned them with automatic preservation of the director's original colors, settings and frame rates for a true at-home cinematic experience FILMMAKER MODE with Ambient Light Technology. Experience LG's Award-winning Smart TV platform powered by AI Search less and stream more with LG's Award-winning Smart TV platform - which delivers a smarter more personalized experience. Browse all your favorite streaming apps and let LG Channels connect you to over 400 free channels and 10,000+ movies & shows (on-demand). Plus LG Shield helps provide protection against malware, viruses & other threats. Tons of free entertainment at your fingertips Get instant access to over 400 free channels and 10,000+ movies & shows (on-demand). Discover and enjoy premium new entertainment with nothing more than an internet connection. Next-level gaming LG TVs have AMD FreeSync Premium and ALLM to further improve gaming quality. Whether you game on consoles or on the cloud, the LG Game Dashboard and Game Optimizer put all the control at your fingertips. Personalize your space with LG Gallery + Create, display and express your taste with LG Gallery +. Choose from a collection of high-resolution artwork, scenic photography and other personalization features.Plus turn your ideas into art with Generative AI. Linear Design - Built to Last, Styled to Impress Strength you can see and Engineered for lasting performance. LG Shield - Your Digital Guardian The LG Shield helps provide privacy protection against malware, viruses, and other cyber threats with real-time scanning and automatic updates. |
| Product Type | Smart LED-LCD TV |
| Product Name | 65 Inch Class LG 4K Nano UHD TV AI NU85 Smart TV 2026 |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Manufacturer Part Number | 65NU850BPUA |
| Product Model | 65NU850BPUA |
| Product Series | NU85 |
| Processor & Chipset | |
| Processor Type | α7 Gen 9 AI Processor 4K |
| Technical Information | |
| Viewable Screen Size | 64.5" |
| Streaming Service |
|
| Virtual Assistant Supported | Apple Home |
| Picture Mode |
|
| Model Year | 2026 |
| Interactive Features | Voice Recognition |
| Internet Access | Yes |
| Operating System | WebOS |
| Features |
|
| Consumer Electronics Control (CEC) | HDMI |
| PC Streaming | Yes |
| Backlight Technology | Direct LED |
| Web Browser | Yes |
| Screen Size Class | 65" |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| HDMI | Yes |
| Number of USB 2.0 Ports | 1 |
| Video | |
| Scan Format | 2160p |
| High Dynamic Range (HDR) Type |
|
| Video Signal Standard | 4K UHDTV |
| High Dynamic Range (HDR) | Yes |
| Digital Tuner | ATSC |
| Maximum Resolution | 3840 x 2160 |
| Standard Refresh Rate | 60 Hz |
| Network & Communication | |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.3 |
| Audio | |
| Sound System | Dolby Digital |
| Audio Formats Supported |
|
| Number of Audio Channels | 2 |
Warranty Information