lg displays
LG Ultrawide 27BN85UN-B 27" 4K UHD Curved Screen LED Gaming LCD Monitor - 16:9 - Textured Black (263198)
- SKU:
- 19013069
- MPN:
- 263198
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our NJ, TX warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/29/2026 11:44:19 PM PST
- Stock Update:
- 05/29/2026 11:44:19 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
LG UHD Monitor 4K
The Era of UHD 4K HDR Is Now
Enjoy stunning visuals and all the vibrancy of color with this LG UHD 4K HDR Monitor. Content creators working on HDR content will appreciate its capability to reproduce brightness and contrast for previewing and editing.
Clear and Bright with HDR
27BN85UN-B supports VESA DisplayHDR™ 400 with wide-range brightness and contrast, enabling dramatic visual immersion in the latest HDR games, movies and images.
Great Colors and a Wide View
LG IPS display has extraordinary color, covering 99% of the sRGB color spectrum. It also has a wide viewing angle, so it's easy to enjoy great colors at virtually any angle.
Hardware Calibration Ready
Optimize color performance by using Hardware Calibration through the True Color Pro software, making the most of LG IPS 4K display's wide color spectrum and consistency.
Immersive Visual Experience
This display is streamlined with a slim bezel on three sides, and MAXXAUDIO® further immerses you into the dazzling, lifelike visuals with audio clarity.
USB Type-C™ Connection
The 27BN85UN-B has USB Type-C™ connection that is compatible with MacBook. With a single cable you can simultaneously transfer 4K screen data and other data, while charging a MacBook, gram or mobile device up to 90W.
Easy User Interface
OnScreen Control is simple and intuitive. You can customize your display options, even pivot control, with a few simple clicks.
Optimal Immersion and Performance
The pivoting monitor is useful for any programs that can display vertically-oriented information or for photographic editing. The height adjustment feature also adds ergonomic convenience.
Package Contents:
- Ultrawide 27BN85UN-B Widescreen Gaming LCD Monitor
- Power Cord & Adapter (Black/1.5m)
- HDMI Cable (White/1.5m)
- Calibration Report
Features
Yes
Certifications & Standards:
Environmental Certification:
ErP
Additional Information:
Environmentally Friendly:
Yes
Assembly Required:
Yes
Country of Assembly:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Webcam | No |
| Power Description | |
| Maximum Power Consumption | 175 W |
| Operating Power Consumption | 210 W |
| Input Voltage Range | 120V to 230V |
| Frequency |
|
| Operating Power Consumption (Energy Star) | 25.20 W |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 14.11 lb |
| Product Color | Textured Black |
| Height with Stand Down | 18" |
| Depth with Stand Down | 9.06" |
| Width with Stand Up | 24.14" |
| Depth | 1.8" |
| Stand Color | Black Texture |
| Height with Stand Up | 22.33" |
| Depth with Stand Up | 9.06" |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Height | 14.3" |
| Color Family | Black |
| Width | 24.1" |
| Width with Stand Down | 24.14" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Number of Audio Line Out Ports | 1 |
| USB | Yes |
| USB Type-C (Power Delivery) | 90 W |
| Number of USB 3.0 Downstream Ports | 2 |
| DisplayPort Input | Yes |
| DisplayPort Version | 1.4 |
| USB Type-C | Yes |
| DisplayPort Output | No |
| VGA | No |
| Network (RJ-45) | No |
| HDMI Version | 2 |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| Audio Line In | No |
| HDMI | Yes |
| Headphone | Yes |
| Thunderbolt | No |
| Total Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Interface |
|
| Video | |
| Color Depth | 8-bit+FRC |
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Native Resolution | 3840 x 2160 |
| Color Gamut | 99% sRGB (CIE 1931) |
| Color Supported | 1.07 Billion Colors |
| Tearing Prevention Technology | FreeSync |
| General Information | |
| Brand Name | LG |
| Manufacturer Website Address | https://solutions.lg.com/us |
| Marketing Information | LG UHD Monitor 4K The Era of UHD 4K HDR Is Now Enjoy stunning visuals and all the vibrancy of color with this LG UHD 4K HDR Monitor. Content creators working on HDR content will appreciate its capability to reproduce brightness and contrast for previewing and editing. Clear and Bright with HDR 27BN85UN-B supports VESA DisplayHDR™ 400 with wide-range brightness and contrast, enabling dramatic visual immersion in the latest HDR games, movies and images. Great Colors and a Wide View LG IPS display has extraordinary color, covering 99% of the sRGB color spectrum. It also has a wide viewing angle, so it's easy to enjoy great colors at virtually any angle. Hardware Calibration Ready Optimize color performance by using Hardware Calibration through the True Color Pro software, making the most of LG IPS 4K display's wide color spectrum and consistency. Immersive Visual Experience This display is streamlined with a slim bezel on three sides, and MAXXAUDIO® further immerses you into the dazzling, lifelike visuals with audio clarity. USB Type-C™ Connection The 27BN85UN-B has USB Type-C™ connection that is compatible with MacBook. With a single cable you can simultaneously transfer 4K screen data and other data, while charging a MacBook, gram or mobile device up to 90W. Easy User Interface OnScreen Control is simple and intuitive. You can customize your display options, even pivot control, with a few simple clicks. Optimal Immersion and Performance The pivoting monitor is useful for any programs that can display vertically-oriented information or for photographic editing. The height adjustment feature also adds ergonomic convenience. More from the Manufacturer |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | 27BN85UN-B Widescreen LCD Monitor |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Manufacturer Part Number | 27BN85UN-B |
| Product Model | 27BN85UN-B |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 5 ms GTG |
| HDCP Supported | Yes |
| Curved Screen | No |
| Viewable Screen Size | 27" |
| Stand Type | Detachable |
| Response Time | 5 ms |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Tilt Angle | -5° to 15° |
| Panel Technology | In-plane Switching (IPS) Technology |
| Pixel Pitch | 0.15540 mm x 0.15540 mm |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments |
|
| Mount Type | Wall Mountable |
| Number of Screens | 1 |
| Maximum Adjustable Height | 4.30" |
| Features |
|
| Pivot | Yes |
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Screen Size Class | 27" |
| Audio | |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Output Power | 5 W |
| Speakers | Yes |
Warranty Information