LG Electronics
LG Ultrawide 38BR85QC-W 38" Class QHD+ Curved Screen LCD Monitor - 21:9
- SKU:
- 20726212
- MPN:
- 38br85qc-w
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 02/03/2026 11:49:35 AM PST
- Stock Update:
- 02/03/2026 11:49:35 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
LG 38BR85QC-W UltraWide Curved 37.5-inch WQHD+ (3840 x 1600) Curved Display Monitor- 37.5-inch WQHD+ (3840 x 1600) Curved Display
- VESA DisplayHDR 600
- DCI-P3 98% with IPS Display
- 144Hz Refresh Rate
- USB Type-C (Power Delivery 90W)
- Standing screen display size: ?37.5
- Max Screen Resolution: ?3840 x 1600
- Brand: ?LG
- Series: ?38BR85QC-W
- Item model number: ?38BR85QC-W
- Item Weight: ?31.5 pounds
- Product Dimensions: ?42 x 21 x 9 inches
- Item Dimensions LxWxH: ?42 x 21 x 9 inches
- Manufacturer: ?LG
The 37.5-inch UltraWideTM, 38BR85QC with the VESA Display HDRTM 600 display delivers a dynamic visual experience for users in lifelike brightness and a DCI-P3 98% color gamut, making it suitable for creative content editing. Additionally, PBP/PIP capabilities enable screen segmentation, while its built-in Dual Controller and KVM allow users to control multiple computers from a single set of keyboard and mouse for a more flexible workstation, for anyone in need of multitasking capabilities.
Features
Additional Information:
3-Side Virtually Border-less Design Surface Treatment (Hard Coating):No HDR Effect:No Surface Treatment (Anti Glare):No DDC/CI.1:No Key Lock:No HW Calibration:No Base Detachable:No Picture-by-Picture (PBP):No Picture-in-Picture (PIP):No USB Plug & Play:No CE (Regulatory):No TAA Compliance:No UL/cUL Certification:No Wide Color Gamut (WCG):No HDR 10:No Surface Treatment (Haze):No Contrast Ratio with DFC:No Color Weakness:No Off Timer:No Black Equalizer:No DAS Mode:No MBR (Supported Frequencies):No Auto Input Switch:No Intelligent Auto (Auto Adjustment):No User Define Key:No MaxxAudio®:No Thunderbolt™ Power Delivery:No Microphone In (3.5 mm):No Thunderbolt™ (V Frequency):No Thunderbolt™ (USB-Compatibility):No RS-232C In (3.5 mm 4-pin):No Thunderbolt™ (Max Resolution):No DVI-D In:No Built-in Mic:No RADEON FreeSync™:No Motion Blur Reduction Technology:No OverClocking:No Crosshair:No FreeSync™ (Low Frame Compensation):No FPS Counter:No AMD FreeSync™:No Auto Brightness Sensor:No Local Dimming:No Low Blue Light:No Color Blind Mode:No LG Callibration Studio:No CB:No ROHS:No, REACH (Environmental):No Operating System:No Thunderbolt Certification:No USB-IF:No CEC (Regulatory):No U.S. ePEAT (Environmental):No TUV Eyesafe:No FCC (Regulatory):No TUV LBL:No PVC-Free:No EPA (Environmental):No USB-C (VESA):No ERP (Environmental):No TUV-TYPE (Regulatory):No TCO (Sustainability):No Energy Star (Environmental):No IEC (Electrical):No
China
Country of Assembly:
China
Specs
| Built-in Devices | |
| Built-in Devices | KVM Switch |
| Webcam | No |
| Physical Characteristics | |
| VESA Mount Compatible | Yes |
| Weight (Approximate) | 23.15 lb |
| Height with Stand Up | 23.38" |
| Depth with Stand Up | 12.08" |
| Height with Stand Down | 19.05" |
| Depth with Stand Down | 12.08" |
| VESA Mount Standard | 100 x 100 |
| Width with Stand Up | 35.29" |
| Height | 15.5" |
| Width | 35.3" |
| Depth | 4.3" |
| Width with Stand Down | 35.29" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| USB | Yes |
| USB Type-C (Power Delivery) | 90 W |
| Number of USB 3.0 Downstream Ports | 4 |
| DisplayPort Input | Yes |
| USB Type-C | Yes |
| DisplayPort Output | No |
| VGA | No |
| Network (RJ-45) | No |
| Number of HDMI Inputs | 2 |
| Number of DisplayPorts | 1 |
| DisplayPort | Yes |
| Audio Line In | No |
| HDMI | Yes |
| Headphone | Yes |
| Thunderbolt | No |
| Number of USB 3.0 Upstream Ports | 1 |
| Total Number of USB Type-C Ports | 1 |
| Video | |
| Brightness | 450 Nit |
| Contrast Ratio | 1,000:1 |
| Native Resolution | 3840 x 1600 |
| Color Gamut | 98% DCI-P3 (CIE 1976) |
| General Information | |
| Brand Name | LG |
| Manufacturer Website Address | https://solutions.lg.com/us |
| Product Type | LCD Monitor |
| Product Name | 38BR85QC-W Widescreen LCD Monitor |
| Manufacturer | LG Electronics |
| Manufacturer Part Number | 38BR85QC-W |
| Product Model | 38BR85QC-W |
| Technical Information | |
| Response Time Details | 1 ms GTG |
| Curved Screen | Yes |
| Viewable Screen Size | 37.5" |
| Response Time | 1 ms |
| Swivel Angle | -15° to 15° |
| Tilt Angle | -5° to 25° |
| Panel Technology | Nano In-plane Switching (Nano IPS) Technology |
| Vertical Viewing Angle | 178° |
| Stand Adjustments |
|
| Display Screen Type | Curved |
| Number of Screens | 1 |
| Maximum Adjustable Height | 4.33" |
| Features |
|
| Horizontal Viewing Angle | 178° |
| Screen Size Class | 38" |
| Audio | |
| Number of Speakers | 2 |
| Speaker Output Power | 7 W |
| Speakers | Yes |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
LG Ultrawide 38BR85QC-W 38" Class QHD+ Curved Screen LCD Monitor - 21:9