LG Ultrawide 38BR85QC-W 38" Class QHD+ Curved Screen LCD Monitor - 21:9
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
38br85qc-w
Availability:
Out of stock
Stock Update:
02/03/2026 11:49:35 AM PST
  • Main
  • Right
  • Rear
  • Left
  • Front
  • Alternate-Image5
  • Alternate-Image4
  • Alternate-Image3
  • Alternate-Image2
  • Alternate-Image1
  • Alternate-Image6
Out of stock
Stock Update:
02/03/2026 11:49:35 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
LG 38BR85QC-W UltraWide Curved 37.5-inch WQHD+ (3840 x 1600) Curved Display Monitor
  • 37.5-inch WQHD+ (3840 x 1600) Curved Display
  • VESA DisplayHDR 600
  • DCI-P3 98% with IPS Display
  • 144Hz Refresh Rate
  • USB Type-C (Power Delivery 90W)
  • Standing screen display size: ?37.5
  • Max Screen Resolution: ?3840 x 1600
  • Brand: ?LG
  • Series: ?38BR85QC-W
  • Item model number: ?38BR85QC-W
  • Item Weight: ?31.5 pounds
  • Product Dimensions: ?42 x 21 x 9 inches
  • Item Dimensions LxWxH: ?42 x 21 x 9 inches
  • Manufacturer: ?LG
Features
Additional Information:
  • 3-Side Virtually Border-less Design
  • Surface Treatment (Hard Coating):No
  • HDR Effect:No
  • Surface Treatment (Anti Glare):No
  • DDC/CI.1:No
  • Key Lock:No
  • HW Calibration:No
  • Base Detachable:No
  • Picture-by-Picture (PBP):No
  • Picture-in-Picture (PIP):No
  • USB Plug & Play:No
  • CE (Regulatory):No
  • TAA Compliance:No
  • UL/cUL Certification:No
  • Wide Color Gamut (WCG):No
  • HDR 10:No
  • Surface Treatment (Haze):No
  • Contrast Ratio with DFC:No
  • Color Weakness:No
  • Off Timer:No
  • Black Equalizer:No
  • DAS Mode:No
  • MBR (Supported Frequencies):No
  • Auto Input Switch:No
  • Intelligent Auto (Auto Adjustment):No
  • User Define Key:No
  • MaxxAudio®:No
  • Thunderbolt™ Power Delivery:No
  • Microphone In (3.5 mm):No
  • Thunderbolt™ (V Frequency):No
  • Thunderbolt™ (USB-Compatibility):No
  • RS-232C In (3.5 mm 4-pin):No
  • Thunderbolt™ (Max Resolution):No
  • DVI-D In:No
  • Built-in Mic:No
  • RADEON FreeSync™:No
  • Motion Blur Reduction Technology:No
  • OverClocking:No
  • Crosshair:No
  • FreeSync™ (Low Frame Compensation):No
  • FPS Counter:No
  • AMD FreeSync™:No
  • Auto Brightness Sensor:No
  • Local Dimming:No
  • Low Blue Light:No
  • Color Blind Mode:No
  • LG Callibration Studio:No
  • CB:No
  • ROHS:No, REACH (Environmental):No
  • Operating System:No
  • Thunderbolt Certification:No
  • USB-IF:No
  • CEC (Regulatory):No
  • U.S. ePEAT (Environmental):No
  • TUV Eyesafe:No
  • FCC (Regulatory):No
  • TUV LBL:No
  • PVC-Free:No
  • EPA (Environmental):No
  • USB-C (VESA):No
  • ERP (Environmental):No
  • TUV-TYPE (Regulatory):No
  • TCO (Sustainability):No
  • Energy Star (Environmental):No
  • IEC (Electrical):No
    Country of Assembly:
    China
    Specs
    Built-in Devices
    Built-in DevicesKVM Switch
    WebcamNo
    Physical Characteristics
    VESA Mount CompatibleYes
    Weight (Approximate)23.15 lb
    Height with Stand Up23.38"
    Depth with Stand Up12.08"
    Height with Stand Down19.05"
    Depth with Stand Down12.08"
    VESA Mount Standard100 x 100
    Width with Stand Up35.29"
    Height15.5"
    Width35.3"
    Depth4.3"
    Width with Stand Down35.29"
    Warranty
    Limited Warranty3 Year
    Interfaces/Ports
    USBYes
    Number of USB 3.0 Downstream Ports4
    DisplayPort InputYes
    USB Type-CYes
    DisplayPort OutputNo
    VGANo
    Network (RJ-45)No
    Number of HDMI Inputs2
    Number of DisplayPorts1
    DisplayPortYes
    Audio Line InNo
    HDMIYes
    HeadphoneYes
    ThunderboltNo
    Number of USB 3.0 Upstream Ports1
    Total Number of USB Type-C Ports1
    Interface
    Video
    Brightness450 Nit
    Contrast Ratio1,000:1
    Native Resolution3840 x 1600
    Color Gamut98% DCI-P3 (CIE 1976)
    General Information
    Brand NameLG
    Manufacturer Website Addresshttps://solutions.lg.com/us
    Product TypeLCD Monitor
    Product Name38BR85QC-W Widescreen LCD Monitor
    ManufacturerLG Electronics
    Manufacturer Part Number38BR85QC-W
    Product Model38BR85QC-W
    Technical Information
    Response Time Details1 ms GTG
    Curved ScreenYes
    Viewable Screen Size37.5"
    Response Time1 ms
    Swivel Angle-15° to 15°
    Tilt Angle-5° to 25°
    Panel TechnologyNano In-plane Switching (Nano IPS) Technology
    Vertical Viewing Angle178°
    Stand Adjustments
    Display Screen TypeCurved
    Number of Screens1
    Maximum Adjustable Height4.33"
    Features
    Horizontal Viewing Angle178°
    Screen Size Class38"
    Audio
    Number of Speakers2
    Speaker Output Power7 W
    SpeakersYes
    View AllClose
    Warranty Information
    All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
    View AllClose
    0 Reviews
    Main