Lian Li 12CL1W1B Wireless 120mm ARGB Case Fan Single Black
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
12cl1w1b
Availability:
Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
Shipping:
Calculated at Checkout
Stock Update:
05/13/2026 10:45:31 PM PST
Bulk discount rates
Stock Update:
05/13/2026 10:45:31 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
UNI FAN CL WIRELESS
Controlled with L-Wireless Controller for improved user experience.
L-Wireless Sync supported for seamless lighting synchronization with all LIAN LI wireless products.
28mm thickness for improved airflow and static pressure.
New UNI FAN interlocking system for simplified cable management.
Full software control via L-Connect 3.
Standard and reverse blade options for varied installation layouts.
Fluid Dynamic Bearing (FDB) for low noise operation and longer product life span. PRODUCT NAME
UNI FAN CL Wireless COLOR
BLACK NUMBER OF FANS
1 CONTROLLER
No MATERIAL
PBT / PC / Aluminum RATED VOLTAGE
DC 12V (FAN) and 5V (LED) FAN SPEED
0,250 to 2150 RPM MAX. AIR PRESSURE
2.52 mmH2O (Maximum) MAX. AIRFLOW
77.34 CFM (Maximum) ACOUSTIC NOISE
29.8 dBA (Maximum) BEARING TYPE
FDB LOCKED CURRENT
more than or equal to 50mA OPERATIONAL VOLTAGE
DC12V and 5V START-UP VOLTAGE
DC 6.0V INPUT CURRENT
180mA (Fan) / 600mA (LED) INPUT POWER
5.16WItem Dimension (L inchxW inchxH inch)
6 x 2 x 6
Weight
1.00 lb
Warranty Information
3 years
View AllClose
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
0 Reviews
Main