Lian Li 12RCL1W1W Wireless 120mm ARGB Case Fan Reverse Blade Single White
MPN:
12rcl1w1w
Availability:
Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
Stock Update:
05/13/2026 04:45:49 AM PST
Bulk discount rates
Stock Update:
05/13/2026 04:45:49 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
UNI FAN CL WIRELESS
Controlled with L-Wireless Controller for improved user experience.
L-Wireless Sync supported for seamless lighting synchronization with all LIAN LI wireless products.
28mm thickness for improved airflow and static pressure.
New UNI FAN interlocking system for simplified cable management.
Full software control via L-Connect 3.
Standard and reverse blade options for varied installation layouts.
Fluid Dynamic Bearing (FDB) for low noise operation and longer product life span. PRODUCT NAME
UNI FAN CL Wireless Reverse Blade COLOR
WHITE NUMBER OF FANS
1 CONTROLLER
No MATERIAL
PBT / PC / Aluminum RATED VOLTAGE
DC 12V (FAN) and 5V (LED) FAN SPEED
0,250 to 2100 RPM MAX. AIR PRESSURE
2.52 mmH2O (Maximum) MAX. AIRFLOW
72.73 CFM (Maximum) ACOUSTIC NOISE
30.8 dBA (Maximum) BEARING TYPE
FDB LOCKED CURRENT
more than or equal to 50mA OPERATIONAL VOLTAGE
DC12V and 5V START-UP VOLTAGE
DC 6.0V INPUT CURRENT
180mA (Fan) / 600mA (LED) INPUT POWER
5.16WItem Dimension (L inchxW inchxH inch)
6 x 2 x 6
Main