Liebert
Vertiv Liebert Basic PDU - Horizontal, 120/208V, Hardwire input w/ [2] L6-30, [8] 5-15/20 output | 3 Year Warranty [VP0N6281]
- SKU:
- 21258575
- MPN:
- vp0n6281
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/15/2026 11:56:02 PM PST
- Stock Update:
- 05/15/2026 11:56:02 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The Vertiv Liebert Rack PDU and Rack PDU Extenders are specifically designed for integration between the Vertiv Liebert GXT5 Lithium-Ion UPS and power distribution in the rack or to adjacent racks. This basic PDU (VP0N6281) has a horizontal mounting orientation. It has a hardwire input with (2) L6-30, (8) 5-15/20 output. This unit is TAA compliant. It comes with a 3-year warranty.Features
TAA Compliant:
Yes
United States
Yes
Compatibility:
Vertiv Liebert GXT5 Lithium-Ion UPS:
- GXT5LI-6000GVRT3UXLN
- GXT5LI-8000GVRT3UXLN
- GXT5LI-10KGVRT4UXLN
Country of Origin:
United States
Specs
| Power Description | |
| Power Rating (Watt) | 11.50 kW |
| Input Voltage |
|
| Output Voltage |
|
| Input Current | 60 A |
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Mount Type | Rack-mountable |
| Height | 3.4" |
| Color Family | Black |
| Mounting Orientation | Horizontal |
| Width | 17" |
| Rack Height | 2U |
| Depth | 8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Serial Port | No |
| General Information | |
| Brand Name | VERTIV |
| Manufacturer Website Address | http://www.vertiv.com/ |
| Marketing Information | The Vertiv Liebert Rack PDU and Rack PDU Extenders are specifically designed for integration between the Vertiv Liebert GXT5 Lithium-Ion UPS and power distribution in the rack or to adjacent racks. This basic PDU (VP0N6281) has a horizontal mounting orientation. It has a hardwire input with (2) L6-30, (8) 5-15/20 output. This unit is TAA compliant. It comes with a 3-year warranty. |
| Product Type | PDU |
| Product Name | 10-Outlets PDU |
| Manufacturer | Vertiv |
| Manufacturer Part Number | VP0N6281 |
| Packaged Quantity | 1 |
| Technical Information | |
| Receptacle Type |
|
| Receptacle Detail |
|
| Phase | Single Phase |
| Plug/Connector Type | Hard Wire 4-wire (2PH+N+G) |
| PDU Type | Basic |
| Management | |
| Remote Outlet Switching | No |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Vertiv Liebert Basic PDU - Horizontal, 120/208V, Hardwire input w/ [2] L6-30, [8] 5-15/20 output | 3 Year Warranty [VP0N6281]
$1,178.52