Liebert
Vertiv Horizontal Cable Manager with finger slots| 1U| (VRA1002) (VRA1002)
- SKU:
- 18398134
- MPN:
- vra1002
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/27/2026 03:30:44 AM PST
- Stock Update:
- 05/27/2026 03:30:44 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Horizontal Cable Managers with Covers
19" Horizontal Cable Manager with cover. Mounts on the EIA rails to easily manage cables. Available with 4" deep or 6" deep finger sections. Color: black.
Features
Compatibility:
Vertiv VR Rack
Thailand
Vertiv VR Rack
Country of Origin:
Thailand
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Metal |
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| Panel Width | 19" |
| Rack Height | 1U |
| Depth | 4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| General Information | |
| Brand Name | VERTIV |
| Manufacturer Website Address | http://www.vertiv.com/ |
| Marketing Information | The Vertiv VRA1002 is a 1U, 19-inch horizontal cable organizer with finger slots. It is designed for easy installation on the Vertiv VR Rack. This horizontal cable organizer is built for high density usage and can be complemented with different kinds of Vertiv cable managers. Fully configure your Vertiv VR rack with the VRA1002 and other sorts of accessories for cable management, airflow management, and even additional shelves and support brackets. More from the Manufacturer |
| Product Type | Cable Routing |
| Product Name | Horizontal Cable Manager, 1U x 4" Deep, Single-Sided with Cover (Qty 1) |
| Manufacturer | Vertiv |
| Manufacturer Part Number | VRA1002 |
| Packaged Quantity | 1 Pack |
| Product Information | |
| Cable Manager Type | Cable Management Panel |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Vertiv Horizontal Cable Manager with finger slots| 1U| (VRA1002) (VRA1002)
$115.49