Linksys
Belkin F1DN008U USB Smart Card And CAC Reader
- SKU:
- 18386471
- MPN:
- f1dn008u
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, IL, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/13/2026 03:30:12 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 3 | and pay only $24.84 each 24.84 |
| Buy 4 - 9 | and pay only $23.08 each 23.08 |
| Buy 10 - 19 | and pay only $20.30 each 20.3 |
| Buy 20 - 49 | and pay only $19.56 each 19.56 |
| Buy 50 or above | and pay only $19.12 each 19.12 |
- Stock Update:
- 05/13/2026 03:30:12 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Local Desktop Authentication Solution
The Belkin F1DN008U and F1DN008Utt contact smart card readers are designed for the needs of a wide variety of card authentication applications. Compliant with major industry standards including FIPS-201, ISO/IEC 7816, USB CCID, and Microsoft WHQL, the F1DN008U and F1DN008Utt both work across multiple operating systems and contact smart cards.
Designed for card authentication applications, the F1DN008U and F1DN008Utt come in a plastic enclosure that augments most desktops. Their cost effective design also help protect electronics and uses only Read-Only Memory (ROM) for the firmware. Similar to other Belkin desktop products, an attractive ID designed to be unobtrusive to the user is provided. The reader can be associated to a given computer in order to reduce operator error when working across multiple computers on a desktop.
The F1DN008Utt comes in retail shelf type packaging, where as the F1DN008U comes in brown box packaging.
Features
- FIPS-201
- ISO/IEC 7816
TAA Compliant:
Yes
Environmentally Friendly:
Yes
Operating System Compatibility:
macOS
Linux
Windows 7
Platform Supported:
PC
Mac
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.20 oz |
| Height | 0.9" |
| Width | 2.7" |
| Depth | 2.5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 3 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Host Interface | USB 2.0 Type A |
| General Information | |
| Brand Name | Belkin |
| Manufacturer Website Address | http://www.belkin.com |
| Marketing Information | The Belkin contact smart card reader is cost- effective and designed for the needs of a wide variety of card authentication applications. Compliant with major industry standards including FIPS-201, ISO/IEC 7816, USB CCID, PIV, Class A, B, C (5V, 3V, 1.8V) and Microsoft WHQL, the F1DN008U works across multiple operating systems and contact smart cards. |
| Product Type | Smart Card Reader |
| Product Name | Cybersecurity and Secure KVM CAC Reader |
| Manufacturer | Belkin International, Inc |
| Manufacturer Part Number | F1DN008U |
| Product Model | F1DN008U |
| Technical Information | |
| Media Supported | Contact |
| Connectivity Technology | Cable |
Warranty Information