Logitech
Logitech 920-009782 Mk295 Silent Wl Wireless Keyboardoard & Mouse Combo GrAccess Pointhite
- SKU:
- 18295120
- MPN:
- 920-009782
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, GA, IL, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/17/2026 07:15:44 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $44.60 each 44.6 |
| Buy 3 | and pay only $42.09 each 42.09 |
| Buy 4 | and pay only $39.86 each 39.86 |
| Buy 5 - 9 | and pay only $39.14 each 39.14 |
| Buy 10 or above | and pay only $37.77 each 37.77 |
- Stock Update:
- 05/17/2026 07:15:44 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Meet Logitech MK295 Silent Wireless Combo featuring SilentTouch, an exclusive Logitech technology that eliminates over 90% of keyboard and mouse noise. Its the same clicking and typing feel of the worlds bestselling combo without disruptive clicking and typing sounds. Stay focused on your work and cut out distractions. The full-size keyboard provides all you need in the elegant and efficient design. The mouse is contoured and portable shape. Maximum Wireless Range: 33 ft; Connector/Port/Interface: USB; Wired/Wireless: Wireless; Operating System Compatibility: Chrome OS; Windows 10, 11 and Later.USB Receiver; (2) AAA Batteries (Keyboard); (1) AA Battery (Mouse); User Documentation
Global Product Type:Wireless Keyboard & Mouse Combinations
Features
Package Contents:
Yes
Computer
China
- MK295 Silent Wireless Combo
- 2 x AAA Batteries
- 1 x AA Battery
- USB Receiver
- User Documentation
Environmentally Friendly:
Yes
Operating System Compatibility:
Windows 8
Windows 10
Windows 7
Platform Supported:
Windows
ChromeOS
Device Supported:
Computer
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Specs
| Keyboard/Keypad | |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Wi-Fi/RF |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Hot Keys |
|
| Keyboard/Keypad Features |
|
| Pointing Device | |
| Pointing Device Wireless Technology | Wi-Fi |
| Pointing Device Type | Mouse |
| Movement Detection | Optical |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Physical Characteristics | |
| Keyboard/Keypad Height | 0.71" |
| Keyboard/Keypad Width | 17.36" |
| Pointing Device Depth | 3.90" |
| Keyboard/Keypad Color | Graphite |
| Pointing Device Weight (Approximate) | 2.65 oz |
| Pointing Device Height | 1.54" |
| Pointing Device Width | 2.36" |
| Keyboard/Keypad Depth | 5.87" |
| Pointing Device Color | Graphite |
| Keyboard/Keypad Weight (Approximate) | 1.10 lb |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Battery Information | |
| Battery Size Supported |
|
| Battery Included | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | Logitech |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Marketing Information | Meet Logitech MK295 Silent Wireless Combo- featuring SilentTouch, an exclusive Logitech technology that eliminates over 90% of keyboard and mouse noise. More from the Manufacturer |
| Product Type | Keyboard & Mouse |
| Product Name | Silent Wireless Keyboard and Mouse |
| Manufacturer | Logitech |
| Manufacturer Part Number | 920-009782 |
| Product Model | MK295 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Logitech 920-009782 Mk295 Silent Wl Wireless Keyboardoard & Mouse Combo GrAccess Pointhite
$50.92