Logitech
Logitech G713 Gaming Keyboard - Cable Connectivity - USB Type C Interface (920010413)
- SKU:
- 19205569
- MPN:
- 920-010413
- Availability:
- Out of stock
- Stock Update:
- 12/17/2025 06:05:42 AM PST
- Stock Update:
- 12/17/2025 06:05:42 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
The G713 Wired Gaming Keyboard from the Aurora Collection delivers low-key vibes with high-key performance so you can express yourself and play your way.
Float away with its dreamy white design and comfy, cloud-shaped keyboard palm rest. With a tenkeyless layout and adjustable height, this is an ideal compact mechanical keyboard for gaming that gives you that good game feeling, all-day long.
Logitech LIGHTSYNC brings your gaming to life with four responsive Play Moods that reflect your state of play in 16.8M programmable RGB colors. Get your creative juices flowing, show off your style, and even create your own custom animation effects on your RGB mechanical keyboard with free G HUB software.
Create and play your best with versatile and responsive USB cable connectivity. Play with this Logitech gaming keyboard on pretty much every platform and operating system, including Windows, macOS, and Chrome OS.
Let the (good) games begin with the satisfying feel of your choice of mechanical GX switches, including GX Blue switches, GX Red switches, and GX Brown switches, and full media controls at your fingertips.
From the Aurora Collection, this completely customizable keyboard can express your creativity and mood with keycaps and top plates in a variety of fun colors. Additional gaming setup accessories sold separately.
Package Contents:
- G713 Gaming Keyboard
- USB-C to USB-A Cable - 1.8M
- Palm Rest
- User Documentation
Features
- G713 Gaming Keyboard
- USB-C to USB-A Cable - 1.8M
- Palm Rest
- User Documentation
Operating System Compatibility:
ChromeOS
Windows 10
macOS 10.15
iPadOS 13.4
iOS 14
Platform Supported:
PC
Mac
Country of Origin:
China
Specs
| Keyboard/Keypad | |
| Number of Keys | 87 |
| Adjustable Height | Yes |
| Backlight Type | RGB LED |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Cable |
| Hot Keys |
|
| Backlight | Yes |
| Keyboard/Keypad Features | Palm Rest |
| Keyswitch Technology | Mechanical |
| Physical Characteristics | |
| Keyboard/Keypad Height | 1.46" |
| Weight (Approximate) | 2.12 lb |
| Keyboard/Keypad Width | 6.18" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type C |
| General Information | |
| Brand Name | Logitech |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Marketing Information | The G713 Wired Gaming Keyboard from the Aurora Collection delivers low-key vibes with high-key performance so you can express yourself and play your way. Float away with its dreamy white design and comfy, cloud-shaped keyboard palm rest. With a tenkeyless layout and adjustable height, this is an ideal compact mechanical keyboard for gaming that gives you that good game feeling, all-day long. Logitech LIGHTSYNC brings your gaming to life with four responsive Play Moods that reflect your state of play in 16.8M programmable RGB colors. Get your creative juices flowing, show off your style, and even create your own custom animation effects on your RGB mechanical keyboard with free G HUB software. Create and play your best with versatile and responsive USB cable connectivity. Play with this Logitech gaming keyboard on pretty much every platform and operating system, including Windows, macOS, and Chrome OS. Let the (good) games begin with the satisfying feel of your choice of mechanical GX switches, including GX Blue switches, GX Red switches, and GX Brown switches, and full media controls at your fingertips. From the Aurora Collection, this completely customizable keyboard can express your creativity and mood with keycaps and top plates in a variety of fun colors. Additional gaming setup accessories sold separately. |
| Product Type | Gaming Keyboard |
| Product Name | G713 Gaming Keyboard |
| Manufacturer | Logitech |
| Manufacturer Part Number | 920-010413 |
| Product Model | G713 |
Warranty Information