Logitech
Logitech Signature M650 Mouse - Optical - Wireless - Bluetooth/Radio Frequency - Rose (910006251)
- SKU:
- 18841990
- MPN:
- 910-006251
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, GA, IL, PA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/10/2026 07:22:49 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 - 3 | and pay only $47.76 each 47.76 |
| Buy 4 or above | and pay only $46.02 each 46.02 |
- Stock Update:
- 05/10/2026 07:22:49 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Upgrade to smarter scrolling, better comfort, and more productivity with the Logitech Signature M650 Wireless Mouse. The versatile mouse features an adaptive scroll SmartWheel that delivers line-by-line precision, and auto-switches to super-fast free spin mode with the flick of a finger. A choice of sizes for medium, larger and left hands means theres a perfect fit for anyone. Seamless wireless connectivity, customizable side buttons, and a comfort shape keep you comfortably productive hour after hour. Logitechs SilentTouch technology delivers silent clicks to keep you focused. Connector/Port/Interface: Bluetooth; USB; Left/Right Hand Use: Right; Mouse Technology: Optical; Wired/Wireless: Wireless.(1) AA Battery; USB Receiver; User Documentation
Global Product Type:Wireless Mice
Features
Package Contents:
Yes
26%
Chromebook
China
Plastic
- Signature M650 Mouse
- USB Receiver
- 1 x AA Battery
- User Documentation
Environmentally Friendly:
Yes
Operating System Compatibility:
Windows 10
Windows 11
Linux
ChromeOS
iPadOS 13.4
Android 5.0 Lollipop
macOS 10.15
Mac OS X 10.10 Yosemite
Windows 7
Post-consumer-waste%:
26%
Platform Supported:
PC
Mac
Device Supported:
Chromebook
Environmental Compliance:
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Country of Origin:
China
Recycled Content:
Plastic
Specs
| Pointing Device | |
| Pointing Device Wireless Technology | Bluetooth/Radio Frequency |
| Number of Programmable Buttons | 5 |
| Movement Resolution (dpi) | 2000 |
| Total Number of Buttons | 5 |
| Hand/Palm Size | Medium |
| Scroller Type | Scroll Wheel |
| Movement Detection | Optical |
| Pointing Device Connectivity Technology | Wireless |
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 3.57 oz |
| Product Color | Rose |
| Height | 4.2" |
| Color Family | Red |
| Width | 2.4" |
| Depth | 1.5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 1 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Pointing Device Host Interface | USB |
| Battery Information | |
| Battery Included | Yes |
| General Information | |
| Brand Name | Logitech |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Marketing Information | SmartWheel scrolling that delivers precision or speed the moment you need it. Seamless wireless connectivity, silent clicks, customizable side buttons, and the contoured shape keep you comfortable and productive. Contains a minimum of 26% post-consumer recycled material. Bluetooth. 2.4GHz wireless connection with 10 m. 1 "AA" battery (included). 2-year limited warranty. Medium. Rose. More from the Manufacturer |
| Product Type | Mouse |
| Product Name | M650 Signature Wireless Mouse |
| Manufacturer | Logitech |
| Manufacturer Part Number | 910-006251 |
| Product Model | M650 |
| Product Line | Signature |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Logitech Signature M650 Mouse - Optical - Wireless - Bluetooth/Radio Frequency - Rose (910006251)
$50.09