Logitech
Logitech Wave Keys for Business Ergonomic Keyboard (920-012058)
- SKU:
- 20535742
- MPN:
- 920-012058
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our OH warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/29/2026 04:53:16 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 or above | and pay only $74.85 each 74.85 |
- Stock Update:
- 05/29/2026 04:53:16 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
CATCH THE EMPLOYEE WELL BEING WAVE
Catch the next wave of employee wellbeing. With an easy-to-use ergonomic keyboard that features a wave design and cushioned palm rest, employees can work in all-day comfort. Wave Keys for Business is easy to deploy, made with 64% of recycled plastic, and checks all the boxes for IT - security, compatibility, and sustainability.
FEATURES
- Ready for Business: This enterprise- grade wireless keyboard ofers secure wireless connections and ease of deployment; improve employee comfort without compromising work efciency
- Enterprise Secure: Logi Bolt wireless technology addresses enterprise security with a fully encrypted Secure Connections Only mode
- User Tested, Ergonomist Approved: Wireless ergonomic keyboard improves employee comfort at work; developed in collaboration with Logi Ergo Lab and certifed ergonomic by United States Ergonomics
- Easy to Deploy: Multi- OS layout simplifes deployment to employees with Windows, macOS or ChromeOS systems; IT admins can remotely monitor devices with Logitech Sync
- Wave Comfort Design: Shaped for all-day comfort and ease of use, this compact keyboard with number pad provides a typing experience similar to a straight keyboard
- More Wrist Support, Less Pressure: The integrated cushioned keyboard palm rest contains a memory foam layer that reduces pressure and provides 57% more wrist support
- Uncompromised Productivity: Enjoy up to 3 years of battery life and a minimal learning curve; don't compromise productivity for ergonomics
- A Choice You Can Feel Good About: Wave Keys for Business is certifed carbon neutral and includes 61% certifed post-consumer recycled plastic
Package Contents:
- Wave Keys for Business Ergonomic keyboard
- 2 x AAA Batteries
- Logi Bolt USB Receiver
- QSG
Features
Package Contents:
Carbon Neutral
Yes
61%
Computer
China
- Wave Keys for Business Ergonomic keyboard
- 2 x AAA Batteries
- Logi Bolt USB Receiver
- QSG
Environmental Certification:
Carbon Neutral
Environmentally Friendly:
Yes
Operating System Compatibility:
Windows
Mac OS
ChromeOS
Post-consumer-waste%:
61%
Platform Supported:
PC
Mac
Device Supported:
Computer
Environmental Compliance:
Restriction of Hazardous Substances (RoHS)
Waste Electrical and Electronic Equipment Directive (WEEE)
Country of Origin:
China
Specs
| Keyboard/Keypad | |
| Keyboard/Keypad Wireless Technology | Bluetooth |
| Keyboard/Keypad Connectivity Technology | Wireless |
| Keyboard/Keypad Wireless Operating Distance | 32.81 ft |
| Bluetooth Version | 5.1 |
| Keyboard/Keypad Features |
|
| Power Description | |
| Power Source | Battery |
| Physical Characteristics | |
| Form Factor | Compact |
| Keyboard/Keypad Height | 14.80" |
| Weight (Approximate) | 1.65 lb |
| Keyboard/Keypad Width | 8.62" |
| Product Color | Graphite |
| Color Family | Gray |
| Keyboard/Keypad Depth | 1.20" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 2 Year |
| Interfaces/Ports | |
| Keyboard/Keypad Host Interface | USB Type A |
| Battery Information | |
| Battery Size Supported | AAA |
| Battery Included | Yes |
| Maximum Battery Life | 3 Year |
| Number of Batteries Supported | 1 |
| General Information | |
| Brand Name | Logitech |
| Manufacturer Website Address | http://www.logitech.com |
| Marketing Information | Catch the next wave of employee wellbeing. With an easy-to-use ergonomic keyboard, employees can work in all-day comfort. Designed by the leader in ergonomic keyboards and mice, Wave Keys for Business features a wave design and cushioned palm rest that promotes 57% better wrist support. Large, curved keycaps and shorter key travel make typing fluid and easy. Great for home and office, Wave Keys for Business features fully encrypted wireless technology for a reliable and secure connection in busy wireless environments. The Multi-OS layout works for both Windows and MacOS systems, making it easier to deploy and manage. This enterprise-grade keyboard is made with 61% of recycled plastic and checks all the boxes for IT - security, global support, compatibility, and sustainability. Plus, IT can monitor the device through Logitech Sync. Developed in collaboration with the Logi Ergo Lab. Certified by United States Ergonomics. More from the Manufacturer |
| Product Type | Keyboard |
| Product Name | Wave Keys for Business Ergonomic Keyboard |
| Manufacturer | Logitech |
| Manufacturer Part Number | 920-012058 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Logitech Wave Keys for Business Ergonomic Keyboard (920-012058)
$81.04