Lokar TC1000HT36 Throttle Cable
(No reviews yet) Write a Review
SKU:
MPN:
tc1000ht36
Availability:
Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, GA, PA warehouses.
Shipping:
Calculated at Checkout
Stock Update:
05/13/2026 03:13:26 AM PST
Stock Update:
05/13/2026 03:13:26 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lokar TC-1000HT36 36" Hi-Tech Throttle Cable
  • Package Dimensions: 1.524 H x 29.464 L x 21.843 W (centimetres)
  • Country of Origin : United States
  • Fit type: Vehicle Specific
  • Package Weight: 0.25 pounds
  • Manufacturer: Lokar
  • Brand: Lokar
  • Model: Lokar
  • Item Weight: 4 ounces
  • Product Dimensions: 11.6 x 8.6 x 1.5 inches
  • Item model number: TC-1000HT36
  • Is Discontinued By Manufacturer: No
  • Exterior: Stainless Steel
  • Manufacturer Part Number: TC-1000HT36
  • OEM Part Number: TC-1000HT36
Lokar 36 inch Hi-Tech Throttle Cable All Lokar ottle Cables are available in either stainless steel braided housing, black stainless steel braided housing or black housing. They are designed with a specially extruded liner for extended life of the cable - not to be confused with ordinary braided brake hose. The cables are equipped with aluminum fittings and aluminum ferrules to eliminate fraying. It has a "U-Cut-to-Fit" outer housing which is available in 24 inch or 36 inch lengths with a "U-Cut-to-Fit" stainless inner wire. The Clevis is designed without cotter pins or set screws. It adapts to factory and aftermarket pedals. It has custom lengths available upon request. The cables mount nicely with Lokar's array of Brackets and Return Springs (which are sold separately). The kits come complete with installation instructions.