Lorell
Lorell SOHO 18" 2-Drawer File Cabinet (14341tl)
- SKU:
- 18345038
- MPN:
- 14341tl
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, CO, FL, GA, MD, MO, NC, OH, TX, VA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/17/2026 01:43:23 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 13 or above | and pay only $86.34 each 86.34 |
- Stock Update:
- 05/17/2026 01:43:23 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lorell LLR14341TL 18 in. SOHO 2-Drawer File Cabinet44; Teal- Color: Teal
- Depth: 18 in.
- Drawer Type: File
- Recycled: Yes
- Material: Steel
- Manufacturer: Lorell
18 2Drawer File Cabinet SOHO File Cabinet is the perfectsized filing solution for a small or home office It features two locking file drawers with smoothglide suspension to store your important moderately used documents Full highside drawers accommodate lettersize hanging file folders The lock secures both drawers Design also includes an 18 depth plastic pull handles and steel construction with a baked enamel finish Specifications. Color Teal. Depth 18 in. Drawer Type File. Recycled Yes. Material Steel. Country Of Origin USA
Features
Certifications & Standards:
No
16%
Yes
United States
28%
Greenguard Certified
Assembly Required:
No
Post-consumer-waste%:
16%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
United States
Recycled Content:
28%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Steel |
| Product Color | Teal |
| Height | 24.5" |
| Color Family | Green |
| Width | 14.3" |
| Handle Material | Plastic |
| Depth | 18" |
| General Information | |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Marketing Information | SOHO File Cabinet is the perfect-sized filing solution for a small or home office. It features two locking file drawers with smooth-glide suspension to store your important, moderately used documents. Full high-side drawers accommodate letter-size, hanging file folders. The lock secures both drawers. Design also includes an 18" depth, plastic pull handles and steel construction with a baked enamel finish. |
| Product Type | File Cabinet |
| Product Name | SOHO 18" 2-Drawer File Cabinet |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 14341TL |
| Product Line | SOHO |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Total Number of Drawers | 2 |
| Media Size Supported | Letter |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Finishing | Baked Enamel |
| Drawer Type | File |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lorell SOHO 18" 2-Drawer File Cabinet (14341tl)
$138.74