Lorell
Lorell 86000 Series Managerial Mid-back Chair - Mesh Black Seat, Fabric - Mesh - Black Frame - 25.3" X 23.5" X 40.5" Overall Dimension (LLR86201)
- SKU:
- 18072693
- MPN:
- llr-86201
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, IN, MD, MN, NC, NJ, OH, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/18/2026 09:07:59 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 6 or above | and pay only $216.13 each 216.13 |
- Stock Update:
- 05/18/2026 09:07:59 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Managerial mid-back chair features a mesh back chair and a mesh fabric seat. Ergonomically designed mid-back for the natural curvature of a person's back. Arms adjust in height and width. Mid-back chair offers a five-star nylon base, pneumatic seat-height adjustment, 360-degree swivel, back height adjustment, tilt and asynchronous three-lever control. Available in black frame only. Meets the CA117 fire retardant standard.
Features
Certifications & Standards:
Yes
No
Taiwan
- ANSI/BIFMA
- CA117
Assembly Required:
Yes
Recycled:
No
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Height | 40.5" |
| Width | 25.2" |
| Depth | 23.5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Marketing Information | Managerial mid-back chair features a mesh back and mesh fabric seat. Ergonomically designed mid-back matches the natural curvature of a person's back. Arms adjust in height and width. Mid-back chair also offers a five-star nylon base, pneumatic seat-height adjustment (17" to 21" high from the floor), 360-degree swivel, back-height adjustment, tilt and asynchronous three-lever control. Frame is available in black only. Chair meets the CA117 fire-retardant standard and offers an abrasion rating of 60,000 double rubs (ASTM-D-4175). More from the Manufacturer |
| Product Type | Chair |
| Product Name | ErgoMesh Series Managerial Mesh Mid-Back Chair |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 86201 |
| Product Series | 86200 |
| Product Line | Ergomesh |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Back Color | Black |
| Number of Casters | 5 |
| Back Height | 12.29" |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Adjustable Seat | Yes |
| Back Width | 20" |
| Frame Color | Black |
| Back Type | Mid Back |
| Adjustable Arm | Yes |
| Ergonomic | Yes |
| Seat Depth | 18.70" |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Minimum Seat Height | 17" |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Features |
|
| Seat Material | Fabric |
| Base Material | Nylon |
| Seat Width | 20" |
| Base Shape | 5-star |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Chair/Seat Type | Management Chair |
| Back Style | Mesh |
| Swivel | Yes |
| Seat Color | Black |
| Maximum Seat Height | 21" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lorell 86000 Series Managerial Mid-back Chair - Mesh Black Seat, Fabric - Mesh - Black Frame - 25.3" X 23.5" X 40.5" Overall Dimension (LLR86201)
$269.83