Lorell
Lorell Accord Fabric Swivel Task Chair - Polyester Black Seat - Back - Black Frame - 26.8" X 26" X 51" Overall Dimension (LLR66153)
- SKU:
- 18069856
- MPN:
- llr-66153
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, GA, MD, MN, MO, TX, VA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/21/2026 09:06:13 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 4 or above | and pay only $289.93 each 289.93 |
- Stock Update:
- 05/21/2026 09:06:13 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Managerial task chair features adjustable arms and contoured seat and back with molded foam that provides long-lasting comfort. Waterfall seat provides under-thigh support. Arms adjust in width from 18" to 19-1/2". Functions include pneumatic seat-height adjustment (18-1/10" to 21-7/10" high from floor), back-height adjustment, 360-degree swivel, tilt tension, tilt lock and asynchronous control. Task chair offers a 225 lb. weight capacity and is available in black frame only. The fabric is 100 percent polyester.
Features
Certifications & Standards:
Yes
No
Taiwan
ANSI/BIFMA
Assembly Required:
Yes
Recycled:
No
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Height | 51" |
| Width | 26.8" |
| Depth | 26" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Marketing Information | Managerial task chair features adjustable arms and contoured seat and back with molded foam that provides long-lasting comfort. Waterfall seat provides under-thigh support. Arms adjust in width from 18" to 19-1/2". Functions include pneumatic seat-height adjustment (18-1/10" to 21-7/10" high from floor), back-height adjustment, 360-degree swivel, tilt lock and asynchronous control. Task chair offers a 275 lb. capacity and is available in black frame only. The fabric is 100 percent polyester. |
| Product Type | Chair |
| Product Name | Contoured Managerial Task Chair |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 66153 |
| Product Series | Accord |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Adjustable Seat | Yes |
| Frame Color | Black |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Adjustable Arm | Yes |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Swivel | Yes |
| Minimum Seat Height | 18.70" |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Features |
|
| Seat Color | Black |
| Seat Material | Polyester |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lorell Accord Fabric Swivel Task Chair - Polyester Black Seat - Back - Black Frame - 26.8" X 26" X 51" Overall Dimension (LLR66153)
$353.29