Lorell
Lorell Artic Series Stack Stool (llr-42951)
- SKU:
- 18077132
- MPN:
- llr-42951
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our AZ, CA, FL, MO, NC, TX warehouses.
- Shipping:
- $157.89 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 05/16/2026 03:49:30 AM PST
- Stock Update:
- 05/16/2026 03:49:30 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
High-density stool features an ergonomic curve that provides optimal support for your back to minimize strain. Stackable design allows space-saving storage between uses. Molded foam seat cushion with fabric upholstery offers comfortable seating through years of use. Frame is made of metal.
Features
Assembly Required:
Yes
No
China
Yes
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Height | 45.3" |
| Width | 19.8" |
| Depth | 21" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Marketing Information | Arctic Series Bar Stool is perfect for higher seating at cafe and hospitality tables. Ergonomic curve on its plastic back provides optimal support to minimize back strain. Molded foam seat cushion with fabric upholstery offers comfortable seating. Frame is made of metal and includes a footrest bar for stability. More from the Manufacturer |
| Product Type | Chair |
| Product Name | Arctic Series Bar Stools |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 42951 |
| Product Series | Arctic |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Product Information | |
| Seat Width | 18.75" |
| Back Color | Black |
| Back Height | 13.75" |
| Base Color | Silver |
| Back Width | 17.25" |
| Seat Feature |
|
| Ergonomic | Yes |
| Seat Depth | 17.50" |
| Chair/Seat Type | Bar Stool |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Features |
|
| Seat Color | Black |
| Seat Material |
|
| Maximum Seat Height | 31.50" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lorell Artic Series Stack Stool (llr-42951)
$140.10