Lorell
Lorell Big and Tall Leather Chair with UltraCoil Comfort (llr-99845)
- SKU:
- 18100759
- MPN:
- llr-99845
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our AZ, CA, CO, GA, IN, MD, MI, MN, MO, NC, NJ, NY, OH, TX, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- $157.89 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 05/21/2026 09:18:32 PM PST
- Stock Update:
- 05/21/2026 09:18:32 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lorell Big & Tall Chair, 45.8" x 30.3" x 22.9", Black- Advanced cushioning for more comfortable seat
- Luxurious leather upholstery
- Chromed metal base and arms with upholstery pad
- Adjustable tilt tension and seat height
- Limited 5-year
- Item Weight: 80 pounds
- Product Dimensions: 22.9 x 30.3 x 45.8 inches
- Item model number: 99845
Big & Tall Chair features bonded leather upholstery, a 500 lb. weight capacity and UltraCoil comfort with coiled comfort springs. This advanced foam-layering system is designed to offer deliberate, unique and zone-based support for a more enjoyable seating experience. Functions to customize position include pneumatic seat-height adjustment (3-1/2" from 19-7/8" to 23-5/8"), 360-degree swivel, tilt and tilt tension. Fixed, chromed metal arms feature upholstered pads. The 29" chromed metal base is equipped with 2" heavy-duty nylon, hooded, dual-wheel casters. Seat measures 23-5/8" wide x 20" deep. Back size is 24-2/5" wide x 25-3/4" high.
Features
Assembly Required:
Yes
No
China
Yes
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Height | 45.8" |
| Color Family | Black |
| Width | 30.2" |
| Depth | 22.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Marketing Information | Big & Tall Chair features bonded leather upholstery, a 500 lb. weight capacity and UltraCoil comfort with coiled comfort springs. This advanced foam-layering system is designed to offer deliberate, unique and zone-based support for a more enjoyable seating experience. Functions to customize position include pneumatic seat-height adjustment (3-1/2" from 19-7/8" to 23-5/8"), 360-degree swivel, tilt and tilt tension. Fixed, chromed metal arms feature upholstered pads. The 29" chromed metal base is equipped with 2" heavy-duty nylon, hooded, dual-wheel casters. Seat measures 23-5/8" wide x 20" deep. Back size is 24-2/5" wide x 25-3/4" high. |
| Product Type | Chair |
| Product Name | Big & Tall Chair with UltraCoil Comfort |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 99845 |
| Product Line | Big & Tall |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Maximum Load Capacity | 500 lb |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lorell Big and Tall Leather Chair with UltraCoil Comfort (llr-99845)
$493.70