Lorell
Lorell Bonded Leather U-Shaped Seat Guest Chair (llr-68574)
- SKU:
- 18106788
- MPN:
- llr-68574
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our GA warehouse.
- Shipping:
- $157.89 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 05/14/2026 06:42:15 PM PST
- Stock Update:
- 05/14/2026 06:42:15 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lorell U Shaped Guest Chair, Black- Comfortable, elegant addition to your office or reception area
- Bonded leather upholstery for an upscale look
- Resimercial styling, cushioned seat and back and U-shaped seat for welcoming comfort
- Color: Black
- Brand: Lorell
- Product Dimensions: 20.8"D x 22"W x 31.5"H
- Style: Modern
- Special Feature: Upholstered Back Cushioned Back Durable Comfortable
- Material: Leather
- Pattern: Solid
- Recommended Uses For Product: Office
- Finish Type: Leather
- Room Type: Office
- Age Range (Description): Adult
- Back Style: Solid Back
- Unit Count: 1.0 Count
- Included Components: Chair
- Item Weight: 21.65 Pounds
- Shape: U-Shape
- Model Name: U shaped Chair
- Seat Material Type: Leather
- Item Weight: 21.6 pounds
- Product Dimensions: 20.8 x 22 x 31.5 inches
- Country of Origin: China
- Item model number: 68574
Guest chair offers luxurious seating with a unique look to enhance your waiting room or office. Let your guests enjoy the comfort of a cushioned, cradled seat and back upholstered in bonded leather. Sturdy, four-leg base is powder-coated for durability.
Features
Assembly Required:
Yes
No
China
Yes
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Height | 31.5" |
| Color Family | Black |
| Width | 22" |
| Depth | 20.8" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Marketing Information | Guest chair offers luxurious seating with a unique look to enhance your waiting room or office. Let your guests enjoy the comfort of a cushioned, cradled seat and back upholstered in bonded leather. Sturdy, four-leg base is powder-coated for durability. |
| Product Type | Chair |
| Product Name | U-Shaped Seat Guest Chair |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 68574 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Seat Width | 18.50" |
| Number of Legs | 4 |
| Seat Feature |
|
| Back Height | 15.12" |
| Seat Depth | 18.50" |
| Back Material | Bonded Leather |
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Seat Material | Bonded Leather |
| Maximum Seat Height | 19" |
| Back Width | 20.87" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lorell Bonded Leather U-Shaped Seat Guest Chair (llr-68574)
$159.15