Lorell
Lorell Chadwick Executive Leather High-back Chair - Leather Black Seat - Back - Black Frame (LLR60120)
- SKU:
- 18085770
- MPN:
- llr-60120
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, IN, MD, MI, MN, MO, NC, OH, OK, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/21/2026 09:13:17 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 6 or above | and pay only $194.49 each 194.49 |
- Stock Update:
- 05/21/2026 09:13:17 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Executive high-back chair offers a fully upholstered design with black, split leather for a rich classic look. Black frame has stylish open loop arms and five-star nylon base with casters for mobility. Functions include pneumatic seat-height adjustment, 360-degree swivel, tilt, and tilt tension. High-back chair meets the CA117 fire retardant standard.
Features
Certifications & Standards:
Yes
No
Vietnam
- ANSI/BIFMA
- California CA117-2000 Flame Retardency
Assembly Required:
Yes
Recycled:
No
Country of Origin:
Vietnam
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 50 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 49.8" |
| Color Family | Black |
| Width | 26" |
| Depth | 29.5" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Marketing Information | Executive high-back chair offers a fully upholstered design with black, split leather for a rich classic look. Black frame has stylish open loop arms and five-star nylon base with casters for mobility. Functions include pneumatic seat-height adjustment from 17-3/4" to 21-1/4" , 360-degree swivel, tilt and tilt tension. High-back chair meets the CA117 fire-retardant standard. More from the Manufacturer |
| Product Type | Chair |
| Product Name | Chadwick Series Executive High-Back Chair |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 60120 |
| Product Series | Chadwick |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Seat Width | 21.25" |
| Number of Casters | 5 |
| Back Height | 24.01" |
| Base Shape | 5-star |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Adjustable Seat | Yes |
| Back Width | 21.65" |
| Frame Color | Black |
| Seat Feature | Height Adjustment |
| Seat Depth | 19.29" |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Swivel | Yes |
| Minimum Seat Height | 18.89" |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Features | Tilt Tension |
| Seat Color | Black |
| Seat Material | Leather |
| Maximum Seat Height | 22.63" |
| Base Material | Nylon |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lorell Chadwick Executive Leather High-back Chair - Leather Black Seat - Back - Black Frame (LLR60120)
$214.54