Lorell
Lorell Chair Mat - 60" Length X 46" Width X 95 Mil Thickness Overall - 12" Length X 25" Width Lip - Vinyl - Clear (LLR69168)
- SKU:
- 18099342
- MPN:
- llr-69168
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our CA, CO, FL, GA, IN, MD, MO, NC, NJ, NY, OH, OK, TX, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- $157.89 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 05/27/2026 09:36:37 PM PST
- Stock Update:
- 05/27/2026 09:36:37 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Wide chairmat is designed for hard floors including wood, vinyl and tile. Design, which includes 1/16" thick vinyl construction, features a 25" x 12" lip and a straight edge. Chairmat protects floors from chair scuffs and caster damage.Features
Certifications & Standards:
No
No
United States
Greenguard Certified
Assembly Required:
No
Recycled:
No
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Vinyl |
| Product Color | Clear |
| Color Family | Clear |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>Lorell Limited Lifetime Warranty</p> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Marketing Information | Clear vinyl chair mat, designed for use on hard floors, features a straight edge and a 25" x 12" lip for extended coverage under your desk. The clear surface protects floors from chair scuffs, caster damage and everyday wear while allowing the look of your flooring to show through. Made from high-quality vinyl, it is free from phthalates, tin, lead, cadmium and BPA. It is designed to resist cracking, chipping, or breaking under normal use. More from the Manufacturer |
| Product Type | Chair Mat |
| Product Name | Lipped Chair Mat for Hard Floors - 48" x 60" |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 69168 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Mat Depth | 60" |
| Mat Length | 60" |
| Lip Width | 25" |
| Mat Width | 48" |
| Application/Usage |
|
| Features | Straight Edge |
| Lip Length | 12" |
| Mat Thickness | 0.095" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lorell Chair Mat - 60" Length X 46" Width X 95 Mil Thickness Overall - 12" Length X 25" Width Lip - Vinyl - Clear (LLR69168)
$87.90