Lorell
Lorell Chair Mat - 60" Length X 46" Width X 95 Mil Thickness Overall - Vinyl - Clear (LLR69169)
- SKU:
- 18099344
- MPN:
- llr-69169
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our CO, FL, IN, MD, MO, NC, OH, TX, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- $157.89 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 05/27/2026 11:57:47 AM PST
- Stock Update:
- 05/27/2026 11:57:47 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Rectangular chairmat with no lip is designed for hard floors including wood, vinyl and tile. Design features less than 1/16" thick vinyl construction and a straight edge. Chairmat protects floors from chair scuffs and caster damage.Features
Certifications & Standards:
No
No
United States
Greenguard Certified
Assembly Required:
No
Recycled:
No
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Vinyl |
| Product Color | Clear |
| Color Family | Clear |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>Lorell Limited Lifetime Warranty</p> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Marketing Information | Clear, rectangular vinyl chair mat for hard floors features a straight edge for easy chair movement. The clear surface protects hard floors from scuffs, caster damage and everyday wear while letting your flooring show through. Made from high-quality vinyl, it is free from phthalates, tin, lead, cadmium and BPA, and it resists cracking, chipping or breaking under normal use. More from the Manufacturer |
| Product Type | Chair Mat |
| Product Name | Rectangular Chair Mat for Hard Floors - 48" x 60" |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 69169 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Mat Depth | 60" |
| Mat Length | 60" |
| Shape | Rectangular |
| Mat Width | 48" |
| Application/Usage |
|
| Features | Straight Edge |
| Mat Thickness | 0.095" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lorell Chair Mat - 60" Length X 46" Width X 95 Mil Thickness Overall - Vinyl - Clear (LLR69169)
$84.80