Lorell
Lorell Ergonomic Rocking Footrest (llr-62870)
- SKU:
- 20926008
- MPN:
- llr-62870
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, IN, MD, MI, MN, MO, NH, NJ, NY, OH, OK, TX, UT, VA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/02/2026 08:04:28 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $26.54 each 26.54 |
| Buy 3 | and pay only $24.29 each 24.29 |
| Buy 4 | and pay only $22.67 each 22.67 |
| Buy 5 | and pay only $22.11 each 22.11 |
| Buy 6 or above | and pay only $21.77 each 21.77 |
- Stock Update:
- 05/02/2026 08:04:28 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Rocking footrest features an ergonomic design that helps reduce muscle strain and fatigue to keep you working comfortably throughout your day. Sturdy, high-impact plastic offers reliable support to deliver long-lasting use. 3" high footrest is the perfect height for comfortable rocking. Rubber feet prevent sliding so it stays exactly where you want it.Features
Assembly Required:
No
0%
No
China
0%
No
Post-consumer-waste%:
0%
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Recycled Content:
0%
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Plastic |
| Product Color | Black |
| Height | 3" |
| Color Family | Black |
| Width | 17.8" |
| Depth | 13.8" |
| General Information | |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Marketing Information | Rocking footrest features an ergonomic design that helps reduce muscle strain and fatigue to keep you working comfortably throughout your day. Sturdy, high-impact plastic offers reliable support to deliver long-lasting use. 3" high footrest is the perfect height for comfortable rocking. Rubber feet prevent sliding so it stays exactly where you want it. |
| Product Type | Footrest |
| Product Name | Ergonomic Rocking Footrest |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 62870 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Features |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lorell Ergonomic Rocking Footrest (llr-62870)
$33.71