Lorell
Lorell Executive Chair (llr-47422)
- SKU:
- 18097538
- MPN:
- llr-47422
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, CO, MD, VA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/18/2026 02:55:09 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 3 or above | and pay only $379.55 each 379.55 |
- Stock Update:
- 05/18/2026 02:55:09 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Part of Lorell's Wellness by Design collection, this Accucel Executive Chair is office seating approved by the American Chiropractic Association. Lumbar Accu-pressure promotes increased circulation. Accucel technology provides targeted comfort and support. Dense, EVA convoluted foam in the lower back area features a durable open mesh covering. Luxurious black bonded leather upholstery provides a sleek look. Functions include pneumatic seat-height adjustment, tilt and tilt lock. Five-star base is equipped with casters for easy chair movement. Executive chair meets or exceeds BIFMA standards. Weight capacity is 250 lb. capacity.Features
Certifications & Standards:
BIFMA
Yes
No
China
BIFMA
Assembly Required:
Yes
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Depth | 30" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Marketing Information | Part of Lorell's Wellness by Design collection, this Accucel Executive Chair is office seating approved by the American Chiropractic Association. Lumbar Accu-pressure promotes increased circulation. Accucel technology provides targeted comfort and support. Dense, EVA convoluted foam in the lower back area features a durable open-mesh covering. Luxurious, black bonded leather upholstery provides a sleek look. Functions include pneumatic seat-height adjustment from 20-1/2" to 24-1/4" , tilt (from 102 to 119 degrees) and tilt lock. Arm-integrated fingertip controls allow easier seat height and tilt lock adjustment. 26" five-star nylon base is equipped with 1-24/25" diameter dual-wheel casters for easy chair movement. Seat measures 21" wide x 18-1/2" deep x 6-1/2" thick. Back size is 24-1/4" wide x 27-1/4" high x 6-1/4" thick. Executive chair meets or exceeds BIFMA standards. Weight capacity is 275 lb. |
| Product Type | Chair |
| Product Name | Wellness by Design Accucel Executive Office Chair |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 47422 |
| Product Series | Wellness by Design |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Seat Width | 21" |
| Back Color | Black |
| Number of Casters | 5 |
| Base Shape | 5-star |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Adjustable Seat | Yes |
| Back Type | High Back |
| Seat Depth | 18.50" |
| Back Material |
|
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Application/Usage | Office |
| Minimum Seat Height | 20.50" |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Lumbar Support | Yes |
| Features |
|
| Seat Color | Black |
| Seat Material | Bonded Leather |
| Maximum Seat Height | 24.20" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lorell Executive Chair (llr-47422)
$425.38