Lorell
Lorell Executive High-back Swivel Chair (llr-86245)
- SKU:
- 20636216
- MPN:
- llr-86245
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, GA, MD, MI, MN, MO, OK, TX, UT, VA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/14/2026 07:56:21 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 4 or above | and pay only $294.65 each 294.65 |
- Stock Update:
- 05/14/2026 07:56:21 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Executive High-back Swivel Chair cradles you during a hard day at work. Ergonomic mesh back supports the natural curvature of your back for less strain during work at the computer or meetings at your desk. Synchronized control tilt reclines the back at a 2-to-1 ratio to the seat angle so you can find the perfect position and relax. Adjust the seat at the depth you need with the seat-glide mechanism. It allows the cushioned seat upholstered in antimicrobial vinyl to travel forward, back and lock into your preferred position. Arms with polyurethane padding adjust in height and width. Other functions include pneumatic seat-height adjustment from 18" to 21-1/2" , 360-degree swivel and tilt tension. Five-star nylon base is equipped with smooth-rolling casters for easily moving the chair where needed. Weight capacity is 275 lb. High-back chair meets the CA117 fire-retardant standard.Features
Assembly Required:
Yes
2%
Yes
Taiwan
Yes
Post-consumer-waste%:
2%
Recycled:
Yes
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Height | 45" |
| Color Family | Black |
| Width | 28.5" |
| Depth | 28.5" |
| General Information | |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Marketing Information | Executive High-back Swivel Chair cradles you during a hard day at work. Ergonomic mesh back supports the natural curvature of your back for less strain during work at the computer or meetings at your desk. Synchronized control tilt reclines the back at a 2-to-1 ratio to the seat angle so you can find the perfect position and relax. Adjust the seat at the depth you need with the seat-glide mechanism. It allows the cushioned seat upholstered in antimicrobial vinyl to travel forward, back and lock into your preferred position. Arms with polyurethane padding adjust in height and width. Other functions include pneumatic seat-height adjustment from 18" to 21-1/2" , 360-degree swivel and tilt tension. Five-star nylon base is equipped with smooth-rolling casters for easily moving the chair where needed. Weight capacity is 275 lb. High-back chair meets the CA117 fire-retardant standard. |
| Product Type | Chair |
| Product Name | Executive High-back Swivel Chair |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 86245 |
| Product Line | Executive |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Seat Glide | Yes |
| Armrest | Yes |
| Base Shape | 5-star |
| Rolling | Yes |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Adjustable Seat | Yes |
| Seat Feature |
|
| Back Type | High Back |
| Adjustable Arm | Yes |
| Ergonomic | Yes |
| Casters | Yes |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Back Style | Mesh |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Arm Material | Polyurethane |
| Swivel | Yes |
| Application/Usage |
|
| Minimum Seat Height | 18" |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Features |
|
| Seat Material | Vinyl |
| Maximum Seat Height | 21.50" |
| Base Material | Nylon |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lorell Executive High-back Swivel Chair (llr-86245)
$353.70