Lorell
Lorell Gray Fabric Panel - 72" Width X 36" Height (llr-90252)
- SKU:
- 18074264
- MPN:
- llr-90252
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our CA, GA, IN, MO, TX, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- $157.89 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 05/16/2026 03:48:32 AM PST
- Stock Update:
- 05/16/2026 03:48:32 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Fabric panels create just the configuration you need. Semi-tackable gray fabric walls help block sound and provide privacy. Each panel includes adjustable glides for better leveling. Sturdy frame is made of durable, powder-coated steel. Versatile connectors to secure panels and panel shelf to add overhead storage are sold separately.Features
Assembly Required:
Yes
No
China
Yes
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Thickness | 1.5" |
| Product Color | Gray |
| Height | 71" |
| Color Family | Gray |
| Width | 36.4" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Marketing Information | Fabric panels create just the configuration you need with a height of 72" for more privacy. Semi-tackable gray fabric walls help block sound and provide privacy. Each panel includes adjustable glides for better leveling. Sturdy frame is made of durable, powder-coated steel. Versatile connectors to secure panels and panel shelf to add overhead storage are sold separately. |
| Product Type | Privacy Screen |
| Product Name | Panel System Partition Fabric Panel |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 90252 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Frame Material | Steel |
| Features | Leveling Glide |
| Finishing | Powder Coated |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lorell Gray Fabric Panel - 72" Width X 36" Height (llr-90252)
$306.53