Lorell
Lorell High Back Executive Chair - Leather Black Seat - Back - Aluminum - 24.9" X 23.6" X 52.9" Overall Dimension (LLR85035)
- SKU:
- 18097168
- MPN:
- llr-85035
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, CO, MD, VA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/18/2026 09:17:20 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 4 or above | and pay only $350.69 each 350.69 |
- Stock Update:
- 05/18/2026 09:17:20 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Executive high-back chair features a headrest, black mesh back, black leather seat and arm pads. Functions include pneumatic seat-height adjustment, 360-degree swivel, tilt tension and tilt lock. Frame and five-star base are made of polished aluminum. Base has casters for easy chair movement.
Features
Certifications & Standards:
Yes
No
Taiwan
ANSI/BIFMA
Assembly Required:
Yes
Recycled:
No
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Height | 52.9" |
| Width | 24.9" |
| Depth | 23.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Marketing Information | Executive high-back chair features a headrest, black mesh back, black leather seat and arm pads. Functions include pneumatic seat-height adjustment, 360-degree swivel, tilt tension and tilt lock. Frame and five-star base are made of polished aluminum. Base has casters for easy chair movement. |
| Product Type | Chair |
| Product Name | Elevate Mesh High-Back Executive Office Chair |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 85035 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Number of Casters | 5 |
| Base Shape | 5-star |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Seat Depth | 18.50" |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Swivel | Yes |
| Frame Material | Aluminum |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Features |
|
| Seat Color | Black |
| Seat Material | Leather |
| Base Material | Aluminum |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lorell High Back Executive Chair - Leather Black Seat - Back - Aluminum - 24.9" X 23.6" X 52.9" Overall Dimension (LLR85035)
$408.06