Lorell
Lorell High Performance Task Chair - Black Seat - Back - Metal - 27.3" X 25.3" X 41.5" Overall Dimension (LLR60538)
- SKU:
- 18103619
- MPN:
- llr-60538
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/24/2026 03:59:14 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 4 or above | and pay only $283.87 each 283.87 |
- Stock Update:
- 05/24/2026 03:59:14 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
High-performance, ergonomic task chair features a contoured seat and back with built-in lumbar support as well as a sturdy metal frame. Built-in arms adjust in height from 7" to 9" and in width. Functions include pneumatic seat-height adjustment from 16-1/2" to 19", seat-glide mechanism, 360-degree swivel, tilt, tilt tension and tilt lock. With the seat-glide mechanism, seat cushion travels forward and back and then locks into position. Seat measures 20" wide x 20" deep. The seat depth adjusts 2-1/4" from 16-3/4" to 19". Width between the arms is 18-1/4" to 20-1/4". Back dimensions are 19" wide x 19" high. Five-star base rolls easily on five 2" dual-wheel casters. Weight capacity is 250 lb.
Features
ANSI/BIFMA
Assembly Required:
Yes
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Height | 41.5" |
| Width | 27.3" |
| Depth | 25.2" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Marketing Information | High-performance, ergonomic task chair features a contoured seat and back with built-in lumbar support as well as a sturdy metal frame. Built-in arms adjust in height from 7" to 9" and in width. Functions include pneumatic seat-height adjustment from 16-1/2" to 19" , seat-glide mechanism, 360-degree swivel, tilt, tilt tension and tilt lock. With the seat-glide mechanism, seat cushion travels forward and back and then locks into position. Seat measures 20" wide x 20" deep. The seat depth adjusts 2-1/4" from 16-3/4" to 19". Width between the arms is 18-1/4" to 20-1/4". Back dimensions are 19" wide x 19" high. Five-star base rolls easily on five 2" dual-wheel casters. Weight capacity is 275 lb. |
| Product Type | Chair |
| Product Name | High-Performance Eronomic Task Chair |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 60538 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Seat Glide | Yes |
| Seat Width | 20" |
| Back Color | Black |
| Number of Casters | 5 |
| Back Height | 19" |
| Base Shape | 5-star |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Adjustable Seat | Yes |
| Back Width | 19" |
| Seat Feature | Contoured |
| Adjustable Arm | Yes |
| Ergonomic | Yes |
| Seat Depth | 20" |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Swivel | Yes |
| Minimum Seat Height | 16.50" |
| Frame Material | Metal |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Lumbar Support | Yes |
| Features |
|
| Seat Color | Black |
| Maximum Seat Height | 19" |
Warranty Information