Lorell
Lorell Height-Adjustable Steel Desktop Stand (llr-18329)
- SKU:
- 18417069
- MPN:
- llr-18329
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, GA, IN, MD, MN, MO, NC, NH, NJ, NY, OH, OK, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/17/2026 07:09:06 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $26.67 each 26.67 |
| Buy 3 | and pay only $24.42 each 24.42 |
| Buy 4 - 6 | and pay only $22.62 each 22.62 |
| Buy 7 - 62 | and pay only $20.37 each 20.37 |
| Buy 63 or above | and pay only $18.11 each 18.11 |
- Stock Update:
- 05/17/2026 07:09:06 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lorell LLR18329 Monitor Height-Adjustable Steel Desktop Stand- Product Type: Notebook Stand
- Maximum Load Capacity: 44 lb
- Application/Usage: Monitor, Notebook
- Adjustable Height: Yes
- Features: Non-skid, Rubber Pad, Ventilated
- Item Weight: 2.78 pounds
- Manufacturer: Lorell
HeightAdjustable Steel Desktop Stand 44 lb Load Capacity 55 Height x 93 Width x 145 Depth Desktop Steel Black Perfect for work or gaming units this HeightAdjustable Steel Desktop Stand helps prevent neck and shoulder strain with three height settings For your optimal position easily set the stand at 3910 4710 and 512 Adjustment is easy Simply press the silver button and slide it to the next opening Perforated top dissipates heat allowing airflow to cool your monitor laptop or gaming units Nonskid rubber pads keep the stand stable and protect your desktop from scratches and marks Stand holds up to 44 lb Perfect for work or gaming units this HeightAdjustable Steel Desktop Stand helps prevent neck and shoulder strain with three height settings For your optimal position easily set the stand at 3910 4710 and 512 Adjustment is easy Simply press the silver button and slide it to the next opening Perforated top dissipates heat allowing airflow to cool your monitor laptop or gaming units Nonskid rubber pads keep the stand stable and protect your desktop from scratches and marks Stand holds up to 44 lb Specifications. Product Type Notebook Stand. Maximum Load Capacity 44 lb. ApplicationUsage Monitor Notebook. Adjustable Height Yes. Features Nonskid Rubber Pad Ventilated. Color Black. Material Steel. Form Factor Desktop. Height 55. Width 93. Depth 145. Assembly Required No
Features
No
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Steel |
| Form Factor | Desktop |
| Product Color | Black |
| Height | 5.50" |
| Color Family | Black |
| Width | 9.25" |
| Depth | 14.50" |
| General Information | |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Marketing Information | Perfect for work or gaming units, this Height-Adjustable Steel Desktop Stand helps prevent neck and shoulder strain with three height settings. For your optimal position, easily set the stand at 3-9/10" , 4-7/10" or 5-1/2". Adjustment is easy. Simply press the silver button and slide it to the next opening. Perforated top dissipates heat, allowing airflow to cool your monitor, laptop or gaming units. Nonskid rubber pads keep the stand stable and protect your desktop from scratches and marks. Stand holds up to 44 lb. More from the Manufacturer |
| Product Type | Notebook Stand |
| Product Name | Height-Adjustable Device Stand |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 18329 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Technical Information | |
| Height Adjustable | Yes |
| Maximum Load Capacity | 44 lb |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
Warranty Information