Lorell
Lorell Healthcare Seating Guest Chair (llr-66996)
- SKU:
- 18342195
- MPN:
- llr-66996
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CA, MD, TX, VA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/23/2026 07:04:46 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 4 or above | and pay only $301.03 each 301.03 |
- Stock Update:
- 05/23/2026 07:04:46 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Lorell Healthcare Seating Guest Chair, Black- Perfect fit in healthcare facilities
- Easy to clean
- Rocking for soothing comfort
- Steel frame and solid wood blades for stability
- This rocking guest chair is specially designed for healthcare facilities. Arms are padded with matching polypropylene pads for comfort. Rocker blades are made of solid wood in a natural wood finish for a better rocking function. Healthcare Guest Rocker also features a steel frame powder-coated in silver. Weight capacity is 275 lb
- Item Weight: 47.4 pounds
- Product Dimensions: 29.53 x 11.42 x 25.98 inches
- Item model number: 66996
This guest chair is specially designed for healthcare facilities. Thick seat and back cushions are upholstered in healthcare-grade vinyl so the product lasts longer and it's easier to clean. Arms are padded with matching polypropylene pads for comfort. Healthcare Guest Chair also features a steel frame powder-coated in silver and equipped with felt pads to protect your floor. Weight capacity is 275 lb
Features
Assembly Required:
Yes
No
China
Yes
Recycled:
No
Country of Origin:
China
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Vinyl |
| Product Color | Black |
| Height | 34.3" |
| Color Family | Black |
| Width | 24.4" |
| Depth | 19.3" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Marketing Information | This guest chair is specially designed for healthcare facilities. Thick seat and back cushions are upholstered in healthcare-grade, antimicrobial vinyl so the chair lasts longer and it's easier to clean. Arms are padded with matching polypropylene pads for comfort. Healthcare Guest Chair also features a steel frame powder-coated in silver and is equipped with felt pads to protect your floor. Weight capacity is 275 lb. More from the Manufacturer |
| Product Type | Chair |
| Product Name | Healthcare Reception Sled Base Guest Chair |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 66996 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Frame Color | Silver |
| Seat Feature |
|
| Chair/Seat Type | Guest Chair |
| Maximum Load Capacity | 275 lb |
| Arm Material | Polypropylene |
| Application/Usage |
|
| Frame Material | Powder Coated Steel |
| Features |
|
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lorell Healthcare Seating Guest Chair (llr-66996)
$320.65