Lorell
Lorell Managerial Swivel Mesh Mid-back Chair - Fabric Black Seat - Black Back - Black Frame - 25" X 25" X 40.5" Overall Dimension (LLR86802)
- SKU:
- 18104152
- MPN:
- llr-86802
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our CA, CO, GA, MN, MO, NC, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- $105.26 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 05/15/2026 10:09:04 PM PST
- Stock Update:
- 05/15/2026 10:09:04 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Managerial mid-back chair features a breathable mesh back chair, fabric seat and ratchet back. Mesh is made of high-strength elastic nylon. Ergonomically designed mid-back matches the natural curvature of a person's back. Seat and back angle can be adjusted and locked independently. Arms adjust in height (25-3/5" to 29") and in width (24" to 26"). Functions include pneumatic seat-height adjustment (18" to 21-2/3" high from the floor), 360-degree swivel, seat slider for seat depth adjustment, tilt and asynchronous three-lever control. Black frame has five-star, reinforced nylon base (26" diameter) with casters for easy mobility. Seat size is 20" wide x 18-7/10" depth. Back measures 20" wide (at the widest portion) x 19-7/10" high. Weight capacity is 250 lb. Chair meets the CA117 fire-retardant standard and BIFMA standards.Features
Certifications & Standards:
Yes
No
Taiwan
- ANSI/BIFMA
- CA117
Assembly Required:
Yes
Recycled:
No
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Height | 40.5" |
| Color Family | Black |
| Width | 25" |
| Depth | 25" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Marketing Information | Managerial mid-back chair features a breathable mesh back chair, fabric seat and ratchet back to enhance your comfort. Mesh is made of high-strength elastic nylon. Ergonomically designed mid-back matches the natural curvature of a person's back. Seat and back angle can be adjusted and locked independently. Arms adjust in height (25-3/5" to 29") and in width (24" to 26"). Functions include pneumatic seat-height adjustment (18" to 21-2/3" high from the floor), 360-degree swivel, seat slider for seat depth adjustment, tilt and asynchronous three-lever control. Black frame has five-star, reinforced nylon base (26" diameter) with casters for easy mobility. Seat size is 20" wide x 18-7/10" depth. Back measures 20" wide (at the widest portion) x 19-7/10" high. Weight capacity is 250 lb. Chair meets the CA117 fire-retardant standard and BIFMA standards. More from the Manufacturer |
| Product Type | Chair |
| Product Name | Ergomesh Swivel Mesh Mid-back Office Chair |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 86802 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Back Color | Black |
| Arm Width | 26" |
| Number of Casters | 5 |
| Back Height | 19.70" |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Adjustable Seat | Yes |
| Back Width | 20" |
| Arm Height | 29" |
| Frame Color | Black |
| Adjustable Arm | Yes |
| Ergonomic | Yes |
| Seat Depth | 18.70" |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Minimum Seat Height | 18" |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Features |
|
| Seat Material | Fabric |
| Base Material | Nylon |
| Fire Resistant | Yes |
| Seat Width | 20" |
| Base Shape | 5-star |
| Seat Feature |
|
| Adjustable Back | Yes |
| Chair/Seat Type | Management Chair |
| Back Style | Mesh |
| Swivel | Yes |
| Seat Color | Black |
| Maximum Seat Height | 21.66" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lorell Managerial Swivel Mesh Mid-back Chair - Fabric Black Seat - Black Back - Black Frame - 25" X 25" X 40.5" Overall Dimension (LLR86802)
$250.49