Lorell
Lorell Mid Back Executive Chair - Leather Black Seat - Back - Aluminum - 24.9" X 23.6" X 44.1" Overall Dimension (LLR85036)
- SKU:
- 18097171
- MPN:
- llr-85036
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our CA, CO, GA, MD, MN, MO, TX, UT, VA warehouses.
- Shipping:
- $105.26 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 05/18/2026 09:17:20 PM PST
- Stock Update:
- 05/18/2026 09:17:20 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Executive mid-back chair features a black mesh back, black leather seat and arm pads. Functions include pneumatic seat-height adjustment, 360-degree swivel, tilt tension and tilt lock. Frame and five-star base are made of polished aluminum. Base has casters for easy chair movement.
Features
Certifications & Standards:
Yes
No
Taiwan
ANSI/BIFMA
Assembly Required:
Yes
Recycled:
No
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Height | 44.1" |
| Width | 24.9" |
| Depth | 23.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Marketing Information | Executive mid-back chair features a black mesh back, black leather seat and arm pads. Functions include pneumatic seat-height adjustment, 360-degree swivel, tilt tension and tilt lock. Frame and five-star base are made of polished aluminum. Base has casters for easy chair movement. |
| Product Type | Chair |
| Product Name | Elevate Mesh Mid-Back Office Chair |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 85036 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Number of Casters | 5 |
| Base Shape | 5-star |
| Tilt Mechanism | Yes |
| Chair/Seat Type | Executive Chair |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Swivel | Yes |
| Minimum Seat Height | 18.90" |
| Frame Material | Aluminum |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Features |
|
| Seat Color | Black |
| Seat Material | Leather |
| Maximum Seat Height | 22.40" |
| Base Material | Aluminum |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lorell Mid Back Executive Chair - Leather Black Seat - Back - Aluminum - 24.9" X 23.6" X 44.1" Overall Dimension (LLR85036)
$328.11