Lorell
Lorell Millenia Pneumatic Adjustable Task Chair - Gray Seat - Back - Frame - 24" X 24" X 38" Overall Dimension (LLR80005)
- SKU:
- 18084386
- MPN:
- llr-80005
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our CO, GA, IN, MD, MO, NC, OK, TX, VA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/19/2026 09:32:17 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 8 or above | and pay only $151.76 each 151.76 |
- Stock Update:
- 05/19/2026 09:32:17 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Adjustable task chair offers a molded seat and back for all-day comfort. Durable shellback and seat base deliver clean smooth lines. Height-adjustable back provides support where you need it. Functions include pneumatic seat-height adjustment from 17-3/10" to 22-2/5", back-height adjustment, seat-depth adjustment and 360-degree swivel. Arms adjust in height and width. Abrasion rating is 30,000 cycles. Weight capacity is 250 lb. Seat size is 18-9/10" x 18-1/2". Back measures 16-9/10" x 15-2/5".
Features
Package Contents:
No
No
Taiwan
- Millenia Series Pneumatic Adjustable Task Chair
- Arms
Certifications & Standards:
ANSI/BIFMA
Assembly Required:
No
Recycled:
No
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 25 lb |
| Height | 38" |
| Width | 24" |
| Depth | 24" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Marketing Information | Adjustable task chair offers a molded seat and back for all-day comfort. Durable shellback and seat base deliver clean smooth lines. Height-adjustable back provides support where you need it. Functions include pneumatic seat-height adjustment from 17-3/10" to 22-2/5" , back-height adjustment, seat-depth adjustment and 360-degree swivel. Arms adjust in height and width. Abrasion rating is 30,000 cycles. Weight capacity is 250 lb. Seat size is 18-9/10" x 18-1/2". Back measures 16-9/10" x 15-2/5". |
| Product Type | Chair |
| Product Name | Millenia Series Pneumatic Adjustable Task Chair |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 80005 |
| Product Series | Millenia |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Seat Width | 24" |
| Armrest | Yes |
| Back Height | 18.90" |
| Adjustable Seat | Yes |
| Back Width | 18.50" |
| Seat Feature |
|
| Adjustable Arm | Yes |
| Adjustable Back | Yes |
| Seat Depth | 24" |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Swivel | Yes |
| Minimum Seat Height | 17.30" |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Features |
|
| Seat Color | Gray |
| Maximum Seat Height | 22.40" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lorell Millenia Pneumatic Adjustable Task Chair - Gray Seat - Back - Frame - 24" X 24" X 38" Overall Dimension (LLR80005)
$173.91