Lorell
Lorell Panel End Hardwood Veneer Bookcase - 36" X 12" X 84" - Wood - 6 X Shelf[ves] - Mahogany (LLR60075)
- SKU:
- 18084361
- MPN:
- llr-60075
- Availability:
- Out of stock
- Shipping:
- $157.89 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 05/24/2024 12:18:25 PM PST
- Stock Update:
- 05/24/2024 12:18:25 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
High-quality, veneer bookcase features a vintage square design. Solid 3/4" thick shelves are adjustable on 1-3/4" centers with pinhole attachments, except for bottom shelf. Six-shelf bookcase has a laminated finish on the back's interior and an unfinished back side. Each shelf holds up to 110 lb.
Features
Additional Information:
Yes
No
Brazil
Per Shelf Weight Capacity: 110 lbs
Assembly Required:
Yes
Recycled:
No
Country of Origin:
Brazil
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Wood |
| Thickness | 750 mil |
| Weight (Approximate) | 124 lb |
| Product Color | Mahogany |
| Height | 84" |
| Color Family | Brown |
| Width | 36" |
| Depth | 12" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Marketing Information | High-quality, veneer bookcase features a vintage square design. Solid, 3/4" thick shelves are adjustable on 1-3/4" centers with pinhole attachments, except for bottom shelf. Six-shelf bookcase has a laminate finish on the back's interior and an unfinished back side. Each shelf holds up to 110 lb. |
| Product Type | Bookcase |
| Product Name | Panel End Hardwood Veneer Bookcase |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 60075 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Number of Adjustable Shelves | 5 |
| Load Capacity | 660 lb |
| Number of Fixed Shelves | 1 |
| Application/Usage | Book Storage |
| Finishing | Laminate |
| Total Number of Shelves | 6 |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lorell Panel End Hardwood Veneer Bookcase - 36" X 12" X 84" - Wood - 6 X Shelf[ves] - Mahogany (LLR60075)