Lorell
Lorell Plastic Arms Mesh Back Nesting Chair 2 per carton (llr-41845)
- SKU:
- 18088271
- MPN:
- llr-41845
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our CA, CO, GA, IN, MD, MI, MN, MO, NC, OH, VA warehouses.
- Shipping:
- $157.89 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 05/11/2026 07:11:34 PM PST
- Stock Update:
- 05/11/2026 07:11:34 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Mesh Back Nesting Chairs with arms feature a fabric-upholstered foldable seat that makes storing easy. Simply fold up the seat and collapse the legs to nest chairs for compact storage. Breathable mesh back conforms to your body. Molded cushion on the seat makes it more comfortable for your guests or training participants. Arms have plastic arm caps. Metal frame is powder-coated for durability and equipped for nylon casters for easy relocation.
Features
Assembly Required:
Yes
No
Taiwan
Yes
Recycled:
No
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Height | 35.4" |
| Width | 24.4" |
| Depth | 22.9" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Marketing Information | Mesh Back Nesting Chairs with arms feature a fabric-upholstered foldable seat that makes storing easy. Simply fold up the seat and collapse the legs to nest chairs for compact storage. Breathable mesh back conforms to your body. Molded cushion on the seat makes it more comfortable for your guests or training participants. Arms have plastic arm caps. Metal frame is powder-coated for durability and equipped for nylon casters for easy relocation. More from the Manufacturer |
| Product Type | Chair |
| Product Name | Mobile Mesh Back Nesting Chairs with Arms |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 41845 |
| Product Line | Nesting |
| Packaged Quantity | 2 / Carton |
| Product Information | |
| Seat Feature |
|
| Number of Casters | 4 |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Back Style | Mesh |
| Arm Material | Plastic |
| Casters Material | Nylon |
| Application/Usage |
|
| Frame Material | Metal |
| Features |
|
| Seat Color | Black |
| Seat Material | Fabric |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lorell Plastic Arms Mesh Back Nesting Chair 2 per carton (llr-41845)
$330.07