Lorell
Lorell Plushmat Chair Mat - 53" Length X 45" Width X 0.13" Thickness Overall - 12" Length X 25" Width Lip - Clear (LLR25756)
- SKU:
- 18094555
- MPN:
- llr-25756
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our FL, IN, MD, MN, MO, NC, NJ, UT, WA warehouses.
- Shipping:
- $157.89 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 05/29/2026 12:37:12 PM PST
- Stock Update:
- 05/29/2026 12:37:12 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
45" wide x 53" deep x 1/8" thick clear rectangular chairmat will extend the life of your carpet by spreading out the pressure from your chair casters. Will also reduce fatigue by allowing easier rolling across your workspace with less back and leg strain. Designed for use on medium plush 3/4" thick or less carpets including padding. Provides a studded back designed to achieve a strong grip without piercing or damaging your carpet backing, beveled edge for smoother rolling on and off your mat, and a 25" wide x 12" deep lip to cover the carpet under your desk when your chair is pushed all the way in. Crystal clear chairmat lets the beauty of your carpeting show through and is made of heavy-duty material to stand up to years of daily wear and tear.Features
Certifications & Standards:
No
No
United States
Greenguard Certified
Additional Information:
Medium pile - 3/8" to 1/2" thick carpeting
Assembly Required:
No
Recycled:
No
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Vinyl |
| Product Color | Clear |
| Color Family | Clear |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>Lorell Limited Lifetime Warranty</p> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Marketing Information | Clear rectangular chair mat helps extend the life of your carpet by distributing the pressure from chair casters. Designed for carpets up to 3/8" thick (including padding), the studded backing provides a secure grip without piercing or damaging carpet backing. The smooth edge allows easy chair movement. Clear, heavy-duty material protects against daily wear while allowing the beauty of your carpeting show through. Lip measures 25" x 12" More from the Manufacturer |
| Product Type | Chair Mat |
| Product Name | Lipped Chair Mat for Medium-Pile Carpet - 45" x 53" |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 25756 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Mat Depth | 53" |
| Mat Length | 53" |
| Lip Width | 25" |
| Mat Width | 45" |
| Application/Usage | Carpeted Floor |
| Features |
|
| Lip Length | 12" |
| Mat Thickness | 0.100" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lorell Plushmat Chair Mat - 53" Length X 45" Width X 0.13" Thickness Overall - 12" Length X 25" Width Lip - Clear (LLR25756)
$94.66