Lorell
Lorell Pneumatic Adjustable Multi-task Stool - Black Seat - Back - Frame - 24" X 24" X 50.5" Overall Dimension (LLR80008)
- SKU:
- 18084391
- MPN:
- llr-80008
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, IN, MD, MI, MN, MO, NC, NH, NJ, NY, OH, OK, TX, UT, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/18/2026 09:12:52 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 7 or above | and pay only $172.29 each 172.29 |
- Stock Update:
- 05/18/2026 09:12:52 PM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Adjustable Millenia Task Stool offers molded seat and back to allow comfortable, all-day use. Durable shellback and seat base provide clean smooth lines. Adjustable back gives support where you need it. Functions include pneumatic seat-height adjustment from 22" to 32", adjustable back height, adjustable seat depth and 360-degree swivel. Chrome footring is height adjustable.
Features
Certifications & Standards:
Foot Ring: 19" Diameter
Yes
No
Taiwan
ANSI/BIFMA
Additional Information:
Foot Ring: 19" Diameter
Assembly Required:
Yes
Recycled:
No
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Color | Black |
| Height | 50.5" |
| Color Family | Black |
| Width | 24" |
| Depth | 24" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Marketing Information | Adjustable Millenia Task Stool offers molded seat and back to allow comfortable, all-day use. Durable shellback and seat base provide clean smooth lines. Adjustable back gives support where you need it. Functions include pneumatic seat-height adjustment from 22" to 32" , adjustable back height, adjustable seat depth and 360-degree swivel. 19" diameter chrome footring is height-adjustable. More from the Manufacturer |
| Product Type | Chair |
| Product Name | Millenia Series Adjustable Task Stool with Back |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 80008 |
| Product Series | Millenia |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Chair/Seat Type | Drafting Chair |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Swivel | Yes |
| Minimum Seat Height | 23.60" |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Features |
|
| Seat Color | Black |
| Maximum Seat Height | 33.90" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lorell Pneumatic Adjustable Multi-task Stool - Black Seat - Back - Frame - 24" X 24" X 50.5" Overall Dimension (LLR80008)
$188.23