Lorell
Lorell Polycarbonate Chair Mat - Hard Floor, Carpeted Floor - 79" Length X 60" Width - Polycarbonate - Clear (LLR02358)
- SKU:
- 18104316
- MPN:
- llr-02358
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our CA, GA, MO, NC, NH, NY, TX, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- $157.89 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 05/29/2026 07:02:17 PM PST
- Stock Update:
- 05/29/2026 07:02:17 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Durable, resilient chairmat is designed with convenience in mind and can be used with all types of hard floor and carpet from low to high pile. Oversized dimensions are perfect fit for multiple applications. 100 percent recyclable, crystal-clear chairmat is made of polycarbonate.Features
Assembly Required:
No
No
United States
No
Recycled:
No
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Polycarbonate |
| Product Color | Clear |
| Color Family | Clear |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>Limited Lifetime</p> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Marketing Information | Durable polycarbonate chair mat is designed for use on all types of hard floors. The extra-large size makes it ideal for a variety of work space setups while providing reliable floor protection. Made from clear, resilient polycarbonate with double the impact strength of PVC, it resists cracking, curling, discoloration and odors and is 100-percent recyclable. More from the Manufacturer |
| Product Type | Chair Mat |
| Product Name | Oversized Chair Mat for Hard Floors - 60" x 79" |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 02358 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Mat Depth | 79" |
| Shape | Rectangular |
| Mat Width | 60" |
| Application/Usage | Hard Floor |
| Features |
|
| Mat Thickness | 0.075" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lorell Polycarbonate Chair Mat - Hard Floor, Carpeted Floor - 79" Length X 60" Width - Polycarbonate - Clear (LLR02358)
$147.71