Lorell
Lorell Polycarbonate Rectangular Studded Chair Mat - Carpeted Floor - 48" Length X 36" Width - Polycarbonate - Clear (LLR69703)
- SKU:
- 18104327
- MPN:
- llr-69703
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our CA, CO, GA, IN, MN, MO, NC, NH, OK, TX, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- $157.89 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 05/29/2026 07:02:18 PM PST
- Stock Update:
- 05/29/2026 07:02:18 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
This resilient extra durable 36" x 48" rectangular shaped, straight edge, studded polycarbonate chairmat is strong enough to support you no matter how heavy you and your chair might be. Plus it is designed to work with any low or medium pile carpet. Its exceptional clarity lets the beauty of your carpet show through while its easy-glide rolling surface provides effortless chair mobility.Features
Certifications & Standards:
No
No
United States
Greenguard Certified
Assembly Required:
No
Recycled:
No
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Polycarbonate |
| Product Color | Clear |
| Color Family | Clear |
| General Information | |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Marketing Information | Durable, rectangular chair mat designed for standard-pile carpets up to 3/8" , including padding, features a studded backing for a secure grip without damaging carpet backing. Straight edge allows easy chair movement. It's made from a clear, high-impact polymer that resists cracking, curling, discoloration and odors. Chairmat provides an easy-glide rolling surface, excellent floor protection and is free from phthalates, PVC and toxic chemicals while remaining 100-percent recyclable. Clear chairmat lets the beauty of your carpeting show through. More from the Manufacturer |
| Product Type | Chair Mat |
| Product Name | Rectangular Chair Mat for Standard-Pile Carpet - 36" x 48" |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 69703 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Mat Depth | 48" |
| Shape | Rectangular |
| Mat Width | 36" |
| Application/Usage | Carpeted Floor |
| Features |
|
| Mat Thickness | 0.087" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lorell Polycarbonate Rectangular Studded Chair Mat - Carpeted Floor - 48" Length X 36" Width - Polycarbonate - Clear (LLR69703)
$66.21