Lorell
Lorell Presentation Easel (llr-43027)
- SKU:
- 21444164
- MPN:
- llr-43027
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our MO warehouse.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/14/2026 03:02:00 AM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 2 | and pay only $42.52 each 42.52 |
| Buy 3 | and pay only $40.27 each 40.27 |
| Buy 4 - 5 | and pay only $37.96 each 37.96 |
| Buy 6 or above | and pay only $37.15 each 37.15 |
- Stock Update:
- 05/14/2026 03:02:00 AM PST
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Features
Assembly Required:
No
0%
No
Portugal
No
Post-consumer-waste%:
0%
Recycled:
No
Country of Origin:
Portugal
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material |
|
| Product Color | Black |
| Color Family | Black |
| General Information | |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Marketing Information | Heavy Duty Instant Display Easel is ideal for holding signs or boards and has a display capacity of 15 lb. This portable display solution is perfect for trade show, sales calls or anywhere transport is necessary. The adjustable support brackets and non-skid feet ensure that your item is always securely posed. The easel extends to a height of 63" and when not in use, quickly and easily folds to a compact 22" , fitting easily inside a briefcase or bag. |
| Product Type | Presentation Easel |
| Product Name | Presentation Easel |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 43027 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Technical Information | |
| Height Adjustable | Yes |
| Maximum Load Capacity | 20 lb |
| Application/Usage |
|
| Minimum Adjustable Stand Height | 25" |
| Features |
|
| Maximum Adjustable Stand Height | 63" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lorell Presentation Easel (llr-43027)
$48.92