Lorell
Lorell Ratchet Back Mesh Mid-back Stool - Fabric Black Seat - Black Back - Frame - 26" X 21" X 50" Overall Dimension (LLR86801)
- SKU:
- 18103963
- MPN:
- llr-86801
- Availability:
- Usually ships the same or next business day. In stock at our AZ, CA, CO, FL, GA, IN, MD, MN, MO, NC, NJ, OH, TX, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- Calculated at Checkout
- Stock Update:
- 05/15/2026 10:08:49 PM PST
Bulk discount rates
Below are the available bulk discount rates for each individual item when you purchase a certain amount
| Buy 5 or above | and pay only $222.79 each 222.79 |
- Stock Update:
- 05/15/2026 10:08:49 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Mid-back stool offers ratchet back and a comfortable, breathable mesh back. Mesh is made of high-strength elastic nylon. Ergonomically designed mid-back is perfect for the natural curvature of a person's back. Design also features a cushioned fabric seat and chrome footring to heighten your comfort. Included arms adjust in height (32" x 42-1/2") and in width (24" to 26") to suit your needs. Other functions include pneumatic seat-height adjustment from 25" to 35-2/5", 360-degree swivel and back-height adjustment. 25-1/2" diameter, five-star steel base has a polypropylene cap and casters for easy mobility. Seat size is 20" wide x 18-7/10" deep. Back measures 20" wide (at the widest portion) x 19-7/10" high. Weight capacity is 250 lb.Features
Certifications & Standards:
Yes
No
Taiwan
ANSI/BIFMA
Assembly Required:
Yes
Recycled:
No
Country of Origin:
Taiwan
Specs
| Physical Characteristics | |
| Weight (Approximate) | 52 lb |
| Product Color | Black |
| Height | 53" |
| Color Family | Black |
| Width | 26" |
| Depth | 23.6" |
| Warranty | |
| Limited Warranty | 5 Year |
| General Information | |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Marketing Information | Mid-back stool offers ratchet back and a comfortable, breathable mesh back. Mesh is made of high-strength elastic nylon. Ergonomically designed mid-back is perfect for the natural curvature of a person's back. Design also features a cushioned fabric seat and chrome footring to heighten your comfort. Included arms adjust in height (32" x 42-1/2") and in width (24" to 26") to suit your needs. Other functions include pneumatic seat-height adjustment from 25" to 35-2/5" , 360-degree swivel and back-height adjustment. 25-1/2" diameter, five-star steel base has a polypropylene cap and casters for easy mobility. Seat size is 20" wide x 18-7/10" deep. Back measures 20" wide (at the widest portion) x 19-7/10" high. Weight capacity is 250 lb. More from the Manufacturer |
| Product Type | Chair |
| Product Name | Ratchet Back Mesh Mid-Back Stool |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 86801 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Back Color | Black |
| Arm Width | 26" |
| Number of Casters | 5 |
| Back Height | 19.70" |
| Adjustable Seat | Yes |
| Back Width | 20" |
| Arm Height | 42.50" |
| Adjustable Arm | Yes |
| Ergonomic | Yes |
| Seat Depth | 18.70" |
| Maximum Load Capacity | 250 lb |
| Minimum Seat Height | 25" |
| Height Adjustment Type | Pneumatic |
| Features |
|
| Seat Material | Fabric |
| Base Material | Steel |
| Seat Width | 20" |
| Base Shape | 5-star |
| Seat Feature |
|
| Adjustable Back | Yes |
| Back Material | Mesh |
| Chair/Seat Type | Task Chair |
| Back Style | Mesh |
| Swivel | Yes |
| Seat Color | Black |
| Maximum Seat Height | 35.40" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lorell Ratchet Back Mesh Mid-back Stool - Fabric Black Seat - Black Back - Frame - 26" X 21" X 50" Overall Dimension (LLR86801)
$277.98