Lorell
Lorell Rectangular Chairmat W/ot Lip - Hard Floor, Vinyl Floor, Tile Floor, Wood Floor - 60" Length X 46" Width - Polycarbonate - Clear (LLR69708)
- SKU:
- 18104331
- MPN:
- llr-69708
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our CA, CO, GA, MN, MO, NH, NY, OK, TX, UT warehouses.
- Shipping:
- $157.89 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 05/29/2026 07:02:18 PM PST
- Stock Update:
- 05/29/2026 07:02:18 PM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Perfect for Big and Tall applications, resilient chairmat with no lip is designed for hard floors including wood, vinyl and tile. Durable surface protects floors from chair scuffs and caster damage. Its exceptional clarity lets the beauty of the floor show through, while its easy-glide rolling surface provides effortless chair mobility. Rectangular polycarbonate chair is nonstudded for smooth, nonslip placement on hard floors.Features
Certifications & Standards:
No
No
United States
Greenguard Certified
Assembly Required:
No
Recycled:
No
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Polycarbonate |
| Product Color | Clear |
| Color Family | Clear |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>Limited Lifetime</p> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Marketing Information | Durable, rectangular chair mat designed for use on hard floors features a straight edge for easy chair movement and a smooth, easy-glide rolling surface for caster chairs. Made from a clear, high-impact polymer that resists cracking, curling, discoloration and odors, it provides reliable floor protection. It is free from phthalates, PVC and toxic chemicals while remaining 100-percent recyclable. Clear chairmat lets the beauty of your hard floor show through. More from the Manufacturer |
| Product Type | Chair Mat |
| Product Name | Rectangular Chair Mat for Hard Floors - 48" x 60" |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 69708 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Mat Depth | 60" |
| Mat Length | 60" |
| Shape | Rectangular |
| Mat Width | 48" |
| Application/Usage |
|
| Features |
|
| Mat Thickness | 0.075" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lorell Rectangular Chairmat W/ot Lip - Hard Floor, Vinyl Floor, Tile Floor, Wood Floor - 60" Length X 46" Width - Polycarbonate - Clear (LLR69708)
$93.25