Lorell
Lorell Rectangular Low Pile Chair Mat - 60" Length X 46" Width X 0.12" Thickness Overall - Vinyl - Clear (LLR69160)
- SKU:
- 18099329
- MPN:
- llr-69160
- Availability:
- Usually ships in 2-3 business days. In stock at our AZ, CO, FL, IN, MI, MN, MO, NC, TX, VA, WA warehouses.
- Shipping:
- $157.89 (Fixed Shipping Cost)
- Stock Update:
- 05/30/2026 03:17:37 AM PST
- Stock Update:
- 05/30/2026 03:17:37 AM PST
Frequently bought together:
Description
This item is brand-new, factory sealed.
Chairmat is designed and properly weighted for low-pile carpets up to 3/8" with little or no padding. Design features vinyl construction and a beveled edge. Gripper back keeps mat in place on a variety of carpet styles. Textured surface on chairmat resists scuff marks and slips.
Features
Certifications & Standards:
No
No
United States
Greenguard Certified
Additional Information:
Low pile - 1/4" to 3/8" thick carpeting
Assembly Required:
No
Recycled:
No
Country of Origin:
United States
Specs
| Physical Characteristics | |
| Product Material | Vinyl |
| Product Color | Clear |
| Color Family | Clear |
| Warranty | |
| Additional Warranty Information | <p>Lorell Limited Lifetime Warranty</p> |
| Limited Warranty | Lifetime |
| General Information | |
| Brand Name | Lorell |
| Manufacturer Website Address | http://www.lorellfurniture.com |
| Marketing Information | Clear, rectangular chair mat is designed for use on low-pile carpets up to 1/4" thick, including padding. Vinyl construction features a gripper backing to keep the mat securely in place and a straight edge for easy chair movement on and off the mat. A textured surface resists scuffs and slipping while providing a smooth glide for caster chairs to help reduce leg and lower back fatigue. More from the Manufacturer |
| Product Type | Chair Mat |
| Product Name | Rectangular Chair Mat for Low-Pile Carpet - 48" x 60" |
| Manufacturer | Lorell |
| Manufacturer Part Number | 69160 |
| Packaged Quantity | 1 Each |
| Product Information | |
| Mat Depth | 60" |
| Mat Length | 60" |
| Shape | Rectangular |
| Mat Width | 48" |
| Application/Usage | Carpeted Floor |
| Features |
|
| Mat Thickness | 0.086" |
Warranty Information
All Items are Brand New, Factory Sealed and come with a standard warranty. [Read our policies]
View AllClose
Lorell Rectangular Low Pile Chair Mat - 60" Length X 46" Width X 0.12" Thickness Overall - Vinyl - Clear (LLR69160)
$97.76